Jak gotować szparagi? Jak długo i w czym?
Maj i czerwiec to sezon na pyszne szparagi. Można przygotować je na wiele sposobów i nie muszą być tylko dodatkiem do dań. Postawmy na to by szparagi na naszym talerzu zagrały pierwsze skrzypce. Ale od razu pojawia się pytanie o to jak gotować szparagi?
1. Jak gotować szparagi?
Gotowanie szparagów sprawia wiele problemów. Wszystkie wątpliwości pojawiają się z braku wiedzy na temat szparagów. Zanim zaczniemy gotować szparagi sprawdźmy jakie pytania najczęściej się pojawiają:
- Jak gotować szparagi?
- Jak gotować szparagi, żeby nie były gorzkie?
- Jak gotować szparagi na parze?
- Jak długo gotować szparagi zielone?
- Jak długi gotować szparagi białe?
- W jakiej ilości wody gotować szparagi?
- W jakim garnku gotować szparagi?
Jak widzimy pytań jest dość sporo, ale postaramy się na nie odpowiedzieć. Wybierając szparagi w sklepie czy na ryneczku zwracajmy uwagę by główki szparagów były szczelnie zamknięte. Końcówki szparagów powinny być wilgotne. Szparagi powinny być jędrne i sprężyste.
2. Jak długo gotować szparagi?
Zanim zaczniemy gotować szparagi musimy ustalić czy są to szparagi zielone czy szparagi białe. Zupełnie inaczej będziemy gotować te dwa rodzaje szparagów. Inne też będzie przygotowania tych szparagów.
Szparagi zielone są młodymi szparagami. Takie szparagi można gotować na parze lub w wodzie. Przed przystąpieniem do gotowania szparagi trzeba umyć i odłamać twarde końcówki. Końcówki zielonych szparagów same złamią się we właściwym miejscu. Zielonych szparagów generalnie nie obieramy. Zielone szparagi na parze gotujemy 4 minuty, natomiast w wodzie tylko 3 minuty.
Białe szparagi należy obrać, są one bardziej zdrewniałe niż szparagi zielone. W białych szparagach odcinamy zdrewniałą końcówkę (2-5 cm). Białe szparagi gotujemy ok. 10-15 minut. Szparagi gotujemy w osolonej wodzie ze szczyptą cukru.
3. W czym gotować szparagi?
Szparagi powinny być gotowane w wysokim, wąskim garnku. Główki szparagów powinny znajdować się nad powierzchnią wody. Główki szparagów są bardzo delikatne i szybciej się gotują. Szparagi można związać delikatnie nitką, by nie rozpadały się w naczyniu. Pozwoli to też na równomierne gotowanie się szparagów. Takie szparagi gotujemy pod przykrycem.
Jeżeli szparagi jadamy okazjonalnie i nie posiadamy odpowiedniego naczynia wówczas możemy gotować szparagi na płasko w rondlu. Podczas takiego gotowania szparagów główki tych warzyw będą zdecydowanie bardziej miękkie. Jeżeli gotujemy szparagi na płasko nie musimy ich przykrywać.
Podczas gotowania miękkość szparagów możemy sprawdzać widelcem. Jest to najlepszy sposób, aby ocenić czy nasze szparagi są już gotowe.
Według niektórych receptur szparagi można podsmażyć. Wielbiciele tej metody uważają, że w ten sposób szparagi lepiej zachowują swój smak.