2 z 5Zielona herbata
Popularna i niezwykle zdrowa. Jedna filiżanka dostarcza porcji antyoksydantów, które hamują procesy starzenia się organizmu i chronią przed poważnymi schorzeniami. Eksperci twierdzą, że można pić kilka filiżanek dziennie. Jak przygotować zieloną herbatę, by miała najwięcej cennych właściwości?
Ważny jest czas parzenia oraz temperatura wody. Należy pamiętać, że liści zielonej herbaty nie zalewa się wrzątkiem. Po zagotowaniu wody trzeba odczekać około pięciu minut, aby temperatura spadła poniżej 90 stopni Celsjusza. Czas parzenia zależy od gatunku zielonej herbaty, dlatego warto przeczytać instrukcję na opakowaniu lub porozmawiać ze sprzedawcą. Generalnie przyjmuje się, że krótkie parzenie (przez ok. 3-4 minuty) pozwala uzyskać napar o właściwościach pobudzających. Chcesz wypić zieloną herbatę przed snem? Postaw na dłuższe parzenie, dzięki któremu napar relaksuje, odpręża i ułatwia zasypianie.
Część specjalistów twierdzi, że najwięcej cennych dla zdrowia przeciwutleniaczy znajduje się w napoju, który parzy się... na zimno. Moczenie liści w zimnej wodzie sprawia, że herbata ma delikatniejszy smak i mniej goryczy, a przy tym dostarcza wielu dobrych dla zdrowia składników.