Trwa ładowanie...

Po cichu sprzyjają tyciu. Jeden owoc to kilka łyżeczek cukru

Avatar placeholder
03.06.2024 09:42
Oto 5 owoców, w których kryje się najwięcej cukru
Oto 5 owoców, w których kryje się najwięcej cukru (Getty Images/Canva)

Każdy, kto marzy o idealnej sylwetce i dąży do zmniejszenia zawartości tkanki tłuszczowej, wie, że ograniczenie spożycia cukru jest kluczowe. Ale jak wygląda sprawa z cukrem zawartym w owocach? Czy również należy go unikać? Już spieszymy z odpowiedzią.

spis treści

1. Biały cukier a cukier w owocach

Biały cukier, czyli sacharoza, składa się z jednej cząsteczki fruktozy i jednej cząsteczki glukozy - po 50 proc. każdej z nich. Podczas trawienia cząsteczki te są rozdzielane przez enzymy w naszym organizmie.

W owocach znajdziemy natomiast wolną glukozę, wolną fruktozę oraz sacharozę. Skład chemiczny cukru w owocach jest więc bardzo podobny do składu białego cukru. Główna różnica polega na proporcjach fruktozy i glukozy w poszczególnych owocach. Niektóre owoce zawierają prawie samą fruktozę, inne prawie samą glukozę, a jeszcze inne mają zbliżone proporcje obu cukrów. Dla organizmu jednak glukoza i fruktoza z owoców niczym nie różnią się od tych z białego cukru i są identycznie metabolizowane.

Zobacz film: "Mangostan – egzotyczny sprzymierzeniec naszego zdrowia"

2. Sekret owoców

Mimo podobieństw chemicznych, owoce mają przewagę nad białym cukrem. Po pierwsze, cukru w owocach jest znacznie mniej niż w słodyczach. Po drugie, cukier w owocach jest związany z błonnikiem, co sprawia, że owoce dłużej zalegają w żołądku i są wolniej trawione.

W rezultacie, wchłanianie cukru z owoców jest rozłożone w czasie, co przekłada się na niższy indeks glikemiczny. To oznacza, że spożycie owoców nie powoduje gwałtownych skoków poziomu glukozy we krwi, jak ma to miejsce w przypadku słodyczy. Dodatkowo, owoce to nie tylko źródło cukru, ale także witamin, minerałów i innych korzystnych dla zdrowia składników, których nie znajdziemy w produktach przetworzonych.

3. Owoce o wysokiej zawartości cukru

Mimo wielu zalet owoców, niektóre z nich zawierają więcej cukru niż inne. Dlatego warto spożywać je z umiarem, zwłaszcza jeśli jesteś diabetykiem, masz nadwagę lub otyłość. Poniżej przedstawiamy listę owoców, które zawierają najwięcej cukru:

  • Winogrona - w 100 gramach znajduje się 16 gram cukru,
  • Mango - w 100 gramach znajduje się 14 gram cukru,
  • Banany - w 100 gramach znajduje się 12 gram cukru,
  • Ananas - w 100 gramach znajduje się 10 gram cukru,
  • Figa - w 100 gramach znajduje się 16 gram cukru.

4. Jak korzystać z owoców mądrze?

Aby czerpać korzyści z jedzenia owoców, nie rezygnując z ich dobroczynnych właściwości, warto pamiętać o kilku zasadach:

  • Spożywaj owoce z umiarem - nawet te o wysokiej zawartości cukru mogą być częścią zdrowej diety, jeśli są spożywane w umiarkowanych ilościach.
  • Łącz owoce z białkiem lub tłuszczem - dodanie do owoców źródła białka lub tłuszczu, na przykład jogurtu lub orzechów, może pomóc w stabilizacji poziomu cukru we krwi.
  • Wybieraj owoce o niższym indeksie glikemicznym - takie jak jagody, truskawki, maliny czy jabłka, które mają mniej cukru i są wolniej trawione.
  • Unikaj owoców w syropie - przetworzone owoce w syropach cukrowych mają znacznie więcej cukru niż świeże owoce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze