Trwa ładowanie...

Jedna łyżka to tylko dwie kalorie. Redukują ryzyko raka i alzheimera

 Patrycja Pupiec
Patrycja Pupiec 18.01.2024 13:37
Chronią przed rakiem, są dobre dla serca i mózgu, nie żałuj sobie
Chronią przed rakiem, są dobre dla serca i mózgu, nie żałuj sobie (Getty Images)

W Polsce nadal mało popularne, choć smakosze kuchni śródziemnomorskiej się nimi zajadają. Jedna łyżka dostarcza organizmowi zaledwie dwie kalorie. Słyną ze swoich właściwości przeciwzapalnych. Wspierają także zdrowie serca i mózgu.

spis treści

1. Świetnie uzupełnią dietę osoby, która chce schudnąć

Kapary to powszechny składnik kuchni śródziemnomorskiej. Zerwane prosto z krzaka mogą zaskoczyć gorzkim smakiem, ale gdy się je ususzy, a następnie zamarynuje, całkowicie go zmieniają.

Są wówczas ostre, pikantne i słone, dlatego świetnie sprawdzą się jako dodatek do wielu dań, takich jak ryby, sosy, czy makarony. Te małe zielone kuleczki nieco przypominające groszek mogą zaskoczyć wieloma korzyściami odżywczymi.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

Świetnie uzupełnią jadłospis osoby pragnącej schudnąć, ponieważ zalicza się je do produktów o niskiej zawartości kalorii. Jedna łyżka marynowanych kaparów (po odcedzeniu) ma w sobie zaledwie dwie kalorie.

2. Chronią przed rakiem, są dobre dla serca i mózgu

Kapary są również od dawna cenione jako element medycyny ludowej ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne. W połączeniu z czerwonym mięsem ograniczają powstawanie szkodliwych substancji, które mogą uszkadzać komórki, a tym samym zwiększać prawdopodobieństwo rozwoju nowotworów.

Według portalu WebMD te zdrowotne korzyści dotyczą nawet niewielkich ilości kaparów, a dzięki zawartości przeciwutleniaczy kapary odgrywają również istotną rolę w ograniczeniu stresu oksydacyjnego.

Marynowane kapary są świetnym źródłem kwercetyny, która jest niezwykle istotna dla zdrowia układu krążenia, a w szczególności pracy serca, dzięki czemu zmniejszają ryzyko pojawiania się arytmii serca.

Co więcej, osoby, które regularnie sięgają po produkty bogate w kwercetynę, są mniej narażone na rozwój choroby Alzheimera.

3. Bogate w witaminę A, wapń, niacynę

Kapary to także dobre źródło kluczowych minerałów i witamin, takich jak:

Należy jednak mieć na uwadze, że kapary - w zależności od sposobu przygotowania i przechowywania - mogą być źródłem sodu. Wówczas powinny na nie uważać osoby, które nie mogą przesadzać z ilością soli w diecie.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze