Trwa ładowanie...

Jedno z najdłużej prowadzonych badań. Wyniki potwierdzają, że niedobór kwasów omega-3 skraca życie

 Karolina Rozmus
28.06.2021 13:15
Jedno z najdłużej prowadzonych badań. Wyniki potwierdzają, że niedobór kwasów Omega-3 skraca życie
Jedno z najdłużej prowadzonych badań. Wyniki potwierdzają, że niedobór kwasów Omega-3 skraca życie (123RF)

Wynik badania opublikowane w "American Journal of Clinical Nutrition" potwierdza, że niedobór kwasów tłuszczowych omega-3 przekłada się na krótsze życie i wyższe ryzyko zachorowania na jedną z chorób układu krążenia.

spis treści

1. Najdłuższe badanie w historii

Framingham Heart Study to najdłużej prowadzone badanie, skupiające się na chorobach układu krążenia – jego początek miał miejsce w 1948 roku, kiedy to uczestnikami zostało 5209 mieszkańców Framingham w stanie Massachusetts.

Obecnie trzecie pokolenie mieszkańców miasta badane jest pod kątem chorób serca, miażdżycy i nadciśnienia – wiele powszechnie znanych faktów, związanych z wpływem diety czy stosowania aspiryny, jest efektem badań amerykańskich naukowców w ramach tego dużego projektu.

2. Niedobór kwasów omega-3 szkodliwy tak, jak palenie papierosów

Naukowcy z projektu przez kilka lat obserwowali 2,5 tysiąca uczestników, skupiając się na wpływie kwasów tłuszczowych na wystąpienie chorób układu krążenia, chorób serca czy na ogólną długość życia.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

Wyniki badania jasno wykazały, że niższy poziom dwóch kwasów: EPA i DHA, w błonach krwinek czerwonych, zwiększa ryzyko zachorowania na jedną z chorób sercowo-naczyniowych. Ma również pośredni wpływ na długość życia – niedobory kwasów omega-3 skracają długość życia.

W badaniu zarówno palenie tytoniu, jak i niedobory czy brak równowagi pomiędzy kwasami omega-3 i omega-6 były czynnikami, które skracały życie uczestników projektu średnio o więcej niż 4 lata. Zarazem te dwa czynniki, zdaniem naukowców, są najłatwiejsze w modyfikacji. Jak stwierdził badacz z projektu Framingham Heart Study: "Przewiduje się, że bycie aktywnym palaczem (w wieku 65 lat) odejmuje więcej niż cztery lata życia (w porównaniu z niepaleniem). To oznacza skrócenie życia równoważne posiadaniu niskiego i wysokiego wskaźnika omega-3".

Naukowcy z Framingham Heart Study uważają, że oznaczanie poziomu omega-3 w organizmie może być tak samo istotne, jak sprawdzanie poziomu cukru, mierzenie ciśnienia czy wykonanie lipidogramu.

3. Czym są kwasy omega-3 i gdzie je odnaleźć?

Kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA) wraz z kwasem alfa-linolenowym (ALA) to kwasy tłuszczowe zwane Omega-3. Uważane są, w przeciwieństwie do kwasów omega-6, za nieocenione źródło zdrowego serca i naczyń.

Kwas ALA występuje w produktach roślinnych – olejach (m.in. w rzepakowym, sojowym, arachidowym) oraz orzechach (włoskich, migdałach) i jest silnym antyoksydantem. Z kolei kwasy DHA i EPA, obecne są w tłustych rybach morskich, takich jak łosoś, makrela czy śledź, są ważne dla układu sercowo-naczyniowego. Przy czym DHA jest ważnym budulcem tkanki nerwowej, dlatego jego suplementację zaleca się już ciężarnym, a później – noworodkom, niemowlętom i dzieciom.

Kwasy Omega-3:

  • normalizują ciśnienie krwi,
  • działają przeciwzakrzepowo,
  • działają przeciwzapalnie,
  • wpływają na poprawę pracy mózgu: pamięć czy zdolność zapamiętywania,
  • są ważnym elementem warunkującym prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego,
  • wspierają odporność,
  • wpływają na prawidłowy poziom serotoniny i dopaminy w mózgu.
Kwasy Omega-3 należy uzupełniać wraz z dietą
Kwasy Omega-3 należy uzupełniać wraz z dietą (123RF)

Organizm ludzki nie jest w stanie samodzielnie wytwarzać kwasów tłuszczowych, dlatego konieczna jest suplementacja. W krajach, w których spożywa się duże ilości ryb i owoców morza, a także wodorostów morskich – czyli m.in. w Japonii – długość życia jest średnio dłuższa o 5 lat niż w Stanach Zjednoczonych.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że współcześnie duża dysproporcja pomiędzy spożyciem kwasów omega-3 i omega-6 (obecnie 1:30) jest jedną z przyczyn występowania niektórych chorób cywilizacyjnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze