Jedz, ale tylko surowe. "Pokarm bogów" poprawia humor, zbija cholesterol i chroni serce
Ten produkt znamy pod postacią brązowego proszku pełnego cukru, który jest kaloryczną bombą i niewiele ma wspólnego ze zdrowiem. Jednak surowe ziarna kakaowca lub surowe mielone kakao to prawdziwe superfood i w takiej postaci warto je spożywać nawet codziennie.
1. Ponad 300 substancji aktywnych
Ziarna kakaowca pochodzą z drzewa kakaowego (Theobroma cacao L.) porastającego lasy tropikalne Ameryki Południowej i Środkowej. Łacińską nazwę drzewo otrzymało w XVIII wieku, a w dosłownym tłumaczeniu oznacza ona "pokarm bogów".
Drogocenne nasiona skrywają się we wnętrzu owoców przypominających piłkę futbolową – w każdym znajduje się od 20 do 60 ziaren. Są źródłem ponad 300 prozdrowotnych składników. Znajdziemy w nich moc potasu i magnezu, cynku i wapnia oraz witamin z grupy B, a także roślinnych polifenoli.
Ziarna kakaowca zawierają anandamid, teofilinę czy teobrominę. Ostatni z nich wpływa na poprawę pracy serca. Dobroczynny wpływ na układ krążenia mają także epikatechiny, związki, które wykazują działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze. Niektóre badania potwierdziły, że mogą zmniejszać ryzyko cukrzycy, chorób serca, nowotworów i udaru mózgu.
2. Jak jeść surowe kakao?
Surowe kakao można kupić w formie mielonej albo całych ziaren. Te rozdrobnione przed przygotowaniem napoju należy zmielić dokładnie w młynku do kawy, a następnie zagotować w wodzie. Dopiero po takim procesie można napój posłodzić, doprawić cynamonem i wymieszać z mlekiem. Kruszone ziarna kakaowca można też dodawać do owsianek czy deserów. Ziarna kakaowca w całości warto chrupać jak orzechy.
W odróżnieniu od proszków instant - do przyrządzania kakao, jakie znajdziemy na sklepowych półkach czy czekolad, w których zawartość miazgi kakaowej przekracza niewiele ponad 35 proc., surowe ziarna kakao pozwalają cieszyć się całym dobrodziejstwem ich właściwości.
Dzięki magnezowi, potasowi i witaminom z grupy B nie tylko chronią serce oraz układ nerwowy.
Spożywanie ziaren kakaowca może:
- zwiększać wrażliwość tkanek na insulinę za sprawą flawonoli,
- poprawiać krążenie krwi,
- usprawniać pracę wątroby, zmniejszając ryzyko marskości,
- redukować stres oksydacyjny,
- obniżać poziom cholesterolu i zmniejszać ryzyko miażdżycy,
- redukować stres i wpływać pozytywnie na koncentrację,
- poprawiać nastrój dzięki obecności dwóch związków: fenyloetyloaminy (PEA) oraz anandamidu.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl