Jedzenie tych produktów poprawia pamięć i odmładza mózg
Naukowcy z Rush University Medical Center wykazali, że wystarczy włączyć do codziennej diety odpowiednie produkty, aby poprawić pamięć i pracę mózgu. Jedzenie konkretnych warzyw może opóźnić procesy starzenia się i zapobiegać utracie pamięci.
1. Jedzenie na pamięć
Pogorszenie pamięci i stopniowy zanik umiejętności poznawczych to dolegliwości towarzyszące starzeniu. Demencja i choroba Alzheimera wzbudzają strach, ale okazuje się, że można im skutecznie zapobiegać. Naukowcy z Chicago znaleźli sposób na zahamowanie negatywnych zmian.
Recepta wydaje się prosta – wystarczy jeść więcej zielonych warzyw liściastych, takich jak szpinak, jarmuż, sałata, rukola, kapusta.
Naukowcy przez pięć lat przyglądali się diecie prawie tysiąca osób. Badacze zauważyli, że u osób, które każdego dnia jadły 1-2 porcje zielonych warzyw, umiejętności poznawcze były na poziomie ludzi o około 11 lat młodszych.
Specjaliści odkryli, że spowolnienie starzenia się mózgu to zasługa kilku składników – witaminy K, luteiny, kwasu foliowego oraz beta-karotenu. Ważną funkcję odgrywa również witamina E, która hamuje zanik umiejętności poznawczych.
Co ciekawe, naukowcy nie odkryli żadnego związku między jedzeniem owoców a poprawą pamięci. Jedynie zwiększenie ilości zielonych warzyw pozytywnie wpływało na kondycję mózgu u badanych.
2. MIND dla mózgu
Specjaliści z Rush University twierdzą, że odpowiednie odżywianie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera oraz demencji. Sugerują, aby osoby w podeszłym wieku, a także wszyscy, którzy chcą temu zapobiec, stosowali dietę MIND. Na czym polega?
Dieta MIND to połączenie dwóch sposobów odżywiania – diety DASH oraz śródziemnomorskiej. Zaleca się jedzenie warzyw, roślin strączkowych, orzechów, produktów z pełnego ziarna, ryb, drobiu, oliwy z oliwek i picie czerwonego wina. Z owoców rekomendowane są jedynie jagody. Stosując dietę MIND, należy unikać czerwonego mięsa, masła i margaryny, serów, słodyczy, ciastek oraz smażonych produktów.
Naukowcy potwierdzili, że taki sposób odżywiania zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera nawet o 54 proc. To oznacza, że możemy samodzielnie wpłynąć na to, w jakim tempie będą postępować procesy degeneracyjne w mózgu. Im więcej zielonych warzyw na talerzu, tym lepsza sprawność umysłowa, nawet w podeszłym wieku.