Trwa ładowanie...

Jeżówka – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, gdzie kupić

 Katarzyna Kurek
29.08.2023 16:09
Jeżówka wspomaga prawidłową pracę układu immunologicznego
Jeżówka wspomaga prawidłową pracę układu immunologicznego (Adobe Stock)

Jeżówka to bylina z rodziny astrowatych, która wspaniale zdobi ogrody, a zarazem stanowi cenny surowiec zielarski. Jej właściwości lecznicze już w starożytności docenili Indianie. Roślina występuje w kilku odmianach, a najpopularniejsze z nich to jeżówka purpurowa, wąskolistna i blada. Na co pomaga jeżówka? Jak ją stosować?

spis treści

1. Co to jest jeżówka?

Jeżówka (Echinacea) to roślina z rodziny astrowatych, która ceniona jest zarówno za swoje walory estetyczne, jak i działanie prozdrowotne. Pochodzi z Ameryki Północnej, ale obecnie zadomowiona jest też w wielu krajach Europy, w tym w Polsce. Można spotkać ją często w przydomowych ogródkach.

Wyróżnić można dziewięć gatunków jeżówki. Jednak w medycynie naturalnej i ziołolecznictwie wykorzystuje się przede wszystkim trzy gatunki. Są to:

Zobacz film: "Woda z kminkiem. Naturalna pomoc na szczupłą sylwetkę"
  • jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea),
  • jeżówka wąskolistna (Echinacea angustifolia),
  • jeżówka blada (Echinacea pallida).

2. Lecznicze właściwości jeżówki

Jeżówka zawiera m.in. flawonoidy, witaminę C, kwas kawoilowinowy, kwas cykoriowy, alkamidy, poliacetyleny, czy polisacharydy.

Tak cenny skład sprawia, że roślina uznawana jest przede wszystkim za jeden ze skuteczniejszych surowców wspierających odporność organizmu. Jeżówka nie tylko wspomaga prawidłową pracę układu immunologicznego, ale i pomaga zwalczać pierwsze objawy przeziębienia.

Wykazuje także aktywność przeciwzapalną – zmniejsza stany zapalne i wspomaga ich stopniowe wygaszanie. Dlatego też dobrze sprawdza się w leczeniu stanów zapalnych gardła i dziąseł.

Zawarte w niej związki aktywne działają też przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo i przeciwpierwotniakowo.

Ziele stosowane jest przy dolegliwościach trawiennych. Łagodzi problemy żołądkowo-jelitowe, pobudza wydzielanie soku żołądkowego, stymuluje procesy regeneracyjne.

Jeżówka wpływa także korzystnie na stan cery – pobudza produkcję kolagenu, regeneruje i wzmacnia skórę. Wykorzystywana jest nie tylko do pielęgnacji skóry, ale także w leczeniu oparzeń, odmrożeń i innych uszkodzeń skóry.

Ponadto Echinacea wspomaga zdrowie dróg moczowych. Sprawdza się przy nawracających infekcjach układu moczowego i pęcherza.

3. Jak stosować jeżówkę?

Purpurową jeżówkę, która jest najbardziej popularna wśród jeżówek, można stosować w postaci naparów i ziołowych herbatek. Do przygotowania naparu potrzebne jest 1-2 łyżeczki suszonego ziela. Susz należy zalać gorącą wodą i parzyć pod przykryciem ok. 15 minut. Zwykle zaleca się stosować 2-3 szklanki naparu dziennie. Kuracja powinna trwać ok. 30 dni.

Z jeżówki można przygotować także prozdrowotną nalewkę, którą stosuje się przy pierwszych objawach przeziębienia. Zwykle zaleca się spożywać 25-50 mg nalewki dziennie. W przypadku gotowych produktów należy stosować się do dawki zalecanej przez producenta.

Lecznicze właściwości jeżówki purpurowej sprawiają, że jest ona częstym składnikiem suplementów diety, ziołowych mieszanek, leków, czy maści.

Ekstrakty z rośliny bywają także składnikiem pielęgnacyjnych produktów kosmetycznych – kremów, toników, olejków, czy odmładzających serum.

4. Przeciwwskazania do stosowania jeżówki

Jeżówki nie powinny stosować osoby, u których występuje uczulenie lub nadwrażliwość na roślinę. Ponadto wewnętrzne stosowanie ziela nie jest zalecane u kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz u dzieci.

Po jeżówkę nie powinny sięgać także osoby z chorobami autoimmunologicznymi, astmatycy, chorzy na stwardnienie rozsiane, schorzenia mające związek z produkcją leukocytów, gruźlicę, HIV, czy AIDS.

Przeciwwskazaniem jest także przyjmowanie leków immunosupresyjnych.

5. Gdzie kupić jeżówkę?

Suszone ziele jeżówki oraz gotowe herbatki można kupić w większości sklepów zielarskich, sklepach ze zdrową żywnością, czy niektórych supermarketach. Z kolei suplementy diety, leki (syropy i tabletki) z jeżówką purpurową dostępne są w aptekach.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze