Kalorie w pizzy - ile w kawałku, źródła kalorii, jak zmniejszyć kaloryczność
Kalorie w pizzy powodują, że to niezwykle popularne i znane danie staje się koszmarem każdej osoby starającej się dbać o linię. Pizza to jedno z najpopularniejszych dań na świecie. To danie pochodzące z Włoszech jest podstawą wielu wyjść towarzyskich, często spożywana jest w restauracjach, jednak równie często przygotowuje się ją w domach.
1. Ile kalorii jest w pizzy?
Co dokładnie powoduje, że kaloryczność pizzy jest tak wysoka? Dlaczego zjedzenie nawet małego kawałka sprawia, że nasz organizm zdaje się być przeładowany kaloriami? Nawet mały kawałek cienkiego ciasta z kilkoma dodatkami może zawierać aż 300 kalorii.
Ilość kalorii w pizzy jest wprost oszałamiająca, jeśli weźmiemy pod uwagę czas, jakiego potrzebować będziemy na ćwiczenie w celu spalenia chociażby jednego kawałka. A przecież zazwyczaj spożywając pizzę jemy kilka kawałków, a w zależności od preferencji nasza pizza ma grube ciasto, można także spożywać do niej różne słodzone napoje.
2. Kaloryczność pizzy
Jeden kawałek pizzy z kiełbasą pepperoni zawierać będzie 311 kalorii, 13,5 gramów tłuszczu, z czego aż 5 gramów to tłuszcze nasycone, aż 14 miligramów cholesterolu, 701 miligramów sodu, prawie dwa gramy błonnika i 12 gramów białka. Kalorie w pizzy biorą się głównie z ciasta, z którego jest wykonywana. Puszyste i smaczne ciasto w pizzy zawdzięcza się użyciu mąki pszennej, która jest najbardziej kaloryczna i zawiera najwięcej węglowodanów.
Innym źródłem kalorii w pizzy jest tłuszcz zawarty w serze, którym posypuje się każdy rodzaj tego dania. Na warstwie ciasta pszennego kładzie się warstwę tłustego sera, jednak jeszcze przed tym ciasto smaruje się najczęściej sosem na bazie pomidorów, oliwy i ziół.
Czasem również stosuje się sos czosnkowy, który powstaje na bazie śmietany, majonezu i czosnku. Śmietana i majonez to kolejne źródła olbrzymiej ilości kalorii, jaką może zawierać pizza.
Kalorie w pizzy, które wymieniliśmy powyżej oczywiście nie zawierają kalorii wynikających z dodatków, które położymy na płaskiej bazie. Istnieje całe mnóstwo dodatków, które możemy zastosować, w tym tak wysokokaloryczne jak bekon, wołowina czy szynka.
Przeczytaj także
- Przepis na pizzę warzywną
- 27 sposobów, aby twoja pizza była zdrowsza
- Przekąski na mecz
Wysoka zawartość węglowodanów w pizzy sprawi, że chwilę po jej spożyciu nasz cukier się podniesie i mimo tego, że jesteśmy pełni, nasz organizm zacznie wydzielać insulinę, która sprawi, że wkrótce znów poczujemy się głodni.
Wysoka zawartość solii w pizzy doprowadzić może do odwodnienia, a także bardzo źle wpłynie na nasz układ sercowy. Nasz żołądek będzie niezwykle obciążony, ponieważ ze względu na wysoką zawartość tłuszczów trans w pizzy, proces jej trawienia może trwać nawet ponad dobę. Nasz układ pokarmowy będzie walczył z wielką ilością niezdrowych składników które mu dostarczyliśmy jeszcze przez długi czas.
3. Jak zmniejszyć kaloryczność pizzy?
Aby uczynić pizzę mniej kaloryczną, powinniśmy przygotować ją w domu. Do wyrobienia ciasta użyjmy mąki pełnoziarnistej, zamiast żółtego, pełnotłustego sera zastosujmy mozzarellę, a na całość połóżmy chudą szynkę lub wcześniej upieczonego kurczaka. Warto dodać do pizzy także dużą ilość warzyw, które dostarczą nam wiele składników odżywczych. Sos czosnkowy przygotujemy na bazie jogurtu, zamiast śmietany i majonezu.