Karmazyn - wartości odżywcze. Jak przyrządzić karmazyna?
Karmazyn nie jest rybą popularną w Polsce. Najczęściej możemy ją znaleźć na azjatyckich straganach, mimo iż nie występuje w Azji. Jest to ryba dość charakterystyczna ze względu na swój czerwony kolor. Jakie właściwości ma karmazyn?
1. Co to jest karmazyn?
Karmazyn jest rybą żyjącą w wodach atlantyckich . Jest także nazywany okoniem morskim. Poławia się go w Europie i Ameryce Północnej. Karmazyn jest rybą żyjącą na dużych głębokościach 100-400 m. Wyróżnia się kilkadziesiąt spokrewnionych ze sobą ryb jednak najbardziej popularny jest karmazyn atlantycki. Karmazyn jest rybą żyjącą w stadzie.
Karmazyn swoją nazwę zawdzięcza czerwonej barwie. Jest rybą drapieżną. Ma wysuniętą szczękę, duże oczy i płetwę grzbietową zakończoną kolcami. Karmazyn ma masywną budowę ciała. Karmazyn może osiągać długość ciała do 100 cm i wagę do 15 kg. Karmazyn jest rybą, która swoja dojrzałość płciową osiąga dopiero po 10 latach. Niektóre gatunki karmazyna mogą żyć nawet 200 lat.
Karmazyn jest rybą zagrożoną wyginięciem dlatego też przy jej zakupie warto sprawdzić czy ryba posiada odpowiednie certyfikaty.
2. Wartości odżywcze karmazyna
Karmazyn jest rybą o małej zawartości tłuszczu. W 100 g ryby najdziemy 1,54 g tłuszczu i tylko 52 mg cholesterolu. Karamazyn jest rybą chudą, która zawiera wielonienasycone kwasy tłuszczowe w tym kwasy omega-3. Więcej kwasów omega-3 zawiera łosoś oraz makrela. Jest to ryba bogata w białko.
3. Czy ryby są zdrowe
Karmazyn jest rybą bogatą w minerały. Zawiera fosfor, selen, magnez, żelazo, sód, potas i wapń. Poza tym jest doskonałym źródłem witamin. Witamina B12 zawarta w 100 g karmazyna pokrywa 65 proc. dziennego zapotrzebowania. Poza tym znajdziemy w tej rybie niacynę, witaminę B6, witaminę D. Wątroba karmazyna to doskonałe źródło witaminy A.
4. Kiedy jeść karmazyna?
Karmazyn jest rybą chudą, dlatego też poleca się ją osobom, które chcą schudnąć. Dieta, w której będzie obecne mięso karmazyna, będzie bogata w białko. Karmazyna można stosować zamiennie z mięsem zwierzęcym. Karmazyna powinny także stosować osoby, które maja problemy z pęcherzykiem żółciowym, wątrobą lub trzustką.
Karmazyn jest także zalecany kobietom w ciąży. Podobnie jak sandacz, dorsz, miruna czy flądra nie akumuluje w swoim mięsie związków rtęci.
Karmazyna mogą spożywać osoby, które mają problemy z osteoporozą, ponieważ fosfor, wapń i witamina D wzmacniają kości. Duża zawartość selenu w karmazynie pomaga też chronić organizm przed wolnymi rodnikami obniżając ryzyko nowotworów.
5. Jak przygotować karmazyna?
Karmazyn jest na tyle delikatna ryba, że najlepiej przyrządzać go na parze, gotując, grillując bądź piekąc. Najlepiej jest podawać go z warzywami lub puree. Można używać do niego także egzotycznych składników takich jak mango, trawy cytrynowej czy indyjskiego curry. Karmazyn może być daniem głównym albo bazą zupy rybnej.