Karmią raka, zwiększają ryzyko cukrzycy. Pozbądź się już dziś
Nowe badania opublikowane na łamach BMJ wskazują, że spożywanie dużej ilości ultra przetworzonych produktów (UPF) zwiększa ryzyko ponad 32 problemów zdrowotnych, w tym raka, cukrzycy typu 2 i zaburzeń psychicznych.
1. W ten sposób karmisz raka
Lekarze szacują, że ponad połowa diety mieszkańców Wielkiej Brytanii i USA składa się z ultra przetworzonej żywności. W niektórych grupach wiekowych tego typu produkty stanowią 80 proc. posiłków, problem dotyczy przede wszystkim osób biedniejszych i młodych.
Tymczasem z obszernego przeglądu badań wynika, że dieta bogata w ultra przetworzoną żywność (UPF) szkodzi w zasadzie każdemu narządowi i układowi w naszym organizmie. Autorzy pracy przeanalizowali dane dotyczące blisko 10 milionów osób. Wnioski wskazują na wyraźny związek między dużą ilością ultra przetworzonej żywności w diecie a aż 32 schorzeniami. Na liście są wymieniane m.in. nowotwory, zaburzenia psychiczne, choroby układu oddechowego, układu sercowo-naczyniowego i pokarmowego.
2. Napędza otyłość i zaburzenia psychiczne
Badacze odkryli, że u osób jedzących najwięcej tego typu dań ryzyko śmierci z powodu chorób serca było wyższe nawet o 40–66 proc. Znacznie częściej diagnozowano u nich otyłość, choroby płuc i zaburzenia snu.
Na podstawie przeprowadzonej analizy naukowcy wyliczyli, że wyższe spożycie ultra przetworzonych produktów wiąże się z ok. 12 proc. większym ryzykiem cukrzycy typu 2. Zespół prowadzący badania z Uniwersytetu Deakin w Australii wykazał również o 22 proc. większe ryzyko zachorowania na depresję i o 21 proc. wyższe ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny. Znaleziono również nić powiązań między tego typu dietą a zwiększonym ryzykiem rozwoju astmy, chorób układu pokarmowego oraz niektórych nowotworów.
Eksperci wskazują, że szkodliwy wpływ ultra przetworzonej żywności wynika m.in. z tego, że zawierają ogromną ilość chemicznych dodatków, takich jak barwniki, słodziki i konserwanty, które wydłużają okres przydatności produktu.
Wykazano, że tego typu składniki negatywnie oddziałują na mikrobiom, zwiększają ryzyko zapalenia jelit i zaburzają reakcje metaboliczne. W dodatku w procesie przemysłowej obróbki związki wchodzące w skład tych produktów tracą większość pozytywnych właściwości, stąd niewielka zawartość witamin i błonnika.
- Wiele badań pokazuje również, że osoby spożywające dużo ultra przetworzonej żywności prowadzą również niezdrowy tryb życia, a zatem są w większym stopniu narażone na choroby - dodaje Gunter Kuhnle, profesor żywienia i nauki o żywności na University of Reading.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl