Kawa z topinamburu. Właściwości
W gronie zdrowszych alternatyw dla małej czarnej znajduje się m.in. kawa żołędziowa, zielona i z topinamburu. Tę ostatnią poleca pić trenerka fitness Anna Lewandowska. Jakie właściwości wykazuje napój z tego warzywa? Dlaczego warto ją pić? Sprawdź.
1. Jak przygotować kawę z topinamburu?
Składniki:
- 1 czubata łyżeczka kawy,
- 1 szkl. wody.
Sposób przygotowania:
Wsypujemy kawę do naczynia, zalewamy wodą i gotujemy przez 2-3 minuty. Odstawiamy na ok. 5 minut, aby fusy opadły. Po tym czasie możemy dodać gorące mleko. Kawa z topinamburu jest gotowa do picia.
Smak tego bezkofeinowego napoju możemy wzbogacić, dodając mleko (np. kokosowe), miód lub syrop klonowy.
2. Właściwości kawy z topinamburu
Choć topinambur uchodzi za produkt egzotyczny (wyglądem przypomina imbir) i trudno dostępny, to zyskuje na popularności. Dlaczego warto włączyć do menu kawę z prażonych kłączy tej rośliny?
Kawa z topinamburu dostarcza cennych składników odżywczych, z których znane jest to warzywo: witamin (C i z grupy B) i składników mineralnych, głównie wapnia, potasu, magnezu, żelaza i miedzi. Zawiera też krzem o pozytywnym wpływie na kondycję włosów, skóry i paznokci, który ponadto utrzymuje naczynia krwionośne w dobrym stanie — przeciwdziała odkładaniu się na ich ściankach cholesterolu. Poprawia wyniki krwi. Tym samym zapobiega schorzeniom ze strony układu sercowo-naczyniowego.
Jednym z najbardziej wartościowych składników kawy z prażonych kłączy topinamburu jest inulina, czyli węglowodan, który jest gromadzony przez rośliny i wykorzystywany na różnym etapie ich rozwoju. Powstaje z niego cukier prosty — fruktoza, który jest zdrowszy od glukozy (efekt przekształcenia skrobi obecnej w ziemniakach). Ten składnik sprawia, że kawa z topinamburu jest polecana osobom borykającym się z cukrzycą (fruktoza jest dobrze tolerowana przez organizmy diabetyków) - inulina powoduje obniżenie poziomu cukru we krwi. Co więcej, napój ten ma niski indeks glikemiczny.
Warto pić kawę z tego warzywa również ze względu na to, że wspiera układ odpornościowy, a także zapobiega stanom przewlekłego zmęczenia. Obecna w niej inulina jest naturalnym prebiotykiem. Wspomaga wchłanianie z pożywienia takich składników mineralnych jak żelazo, wapń i magnez. Ponadto stanowi świetną pożywkę dla pożytecznych dla zdrowia bakterii jelitowych (Lactobacillus i Bifidobacterium) - dzięki nim możliwe jest usuwanie toksycznych substancji z organizmu (wspierają wątrobę w realizowaniu tej funkcji).
Co więcej, kawę z topinambura powinny pić osoby, które chcą usprawnić przemianę materii, ponieważ napój ten ma korzystny wpływ na gospodarkę węglowodanową i tłuszczową. Usprawnia przemiany energetyczne cukrów i tłuszczów. Wspomaga też odchudzanie. Ponadto zapobiega chorobom nerek (poprawia ich funkcjonowanie), gdyż topinambur ma właściwości moczopędne.
Kawę z egzotycznego warzywa kupimy stacjonarnie w sklepach ze zdrową żywnością i on-line. Koszt opakowania zawierającego 200 g produktu to ok. 12 zł.
Przeczytaj też:
3. Dodatki, które wzbogacą kawę?
Anna Lewandowska poleca wybierać kawę z topinamburu z dodatkiem mniszka lekarskiego (to składnik mieszanek przeciwcukrzycowych, stosowany też przy kamicy żółciowej i chorobach dróg żółciowych, a także przy anemii i w celu obniżenia cholesterolu), ponieważ ziele to wzmacnia działanie tego warzywa. Sprawia ono, że napój zyskuje też właściwości pobudzające i odtruwające. Ponadto reguluje procesy trawienne.
Co ciekawe, trenerka fitness, jak sama przyznaje na swoim blogu, lubi pić kawę z topinamburu z dodatkiem sproszkowanego korzenia maca (dodaje go przed rozpoczęciem gotowania naparu).