Koktajl oczyszczający wątrobę i wzmacniający układ krwionośny
Wątrobę, jeden z najważniejszych i największych organów wewnętrznych, możemy oczyszczać codziennie. W tym celu warto pić koktajl z owoców cytrusowych z dodatkiem imbiru, czosnku i oliwy. W efekcie kondycja tego narządu ulegnie poprawie, a dodatkowo układ krwionośny zostanie wzmocniony.
1. Wątroba też potrzebuje oczyszczenia
Wątroba to organ spełniający wiele zadań. Począwszy od wchłaniania witamin, przez regulowanie poziomu cholesterolu we krwi i trawienie tłuszczów, po oczyszczanie krwi. Bierze udział w metabolizmie toksyn (unieszkodliwia te pochodzenia wewnętrznego i zewnętrznego), co może powodować jej uszkodzenia.
Prawidłowe funkcjonowanie wątroby jest uzależnione od jej kondycji. Jeżeli o nią nie zadbamy, będzie podatna na choroby, a my będziemy się borykać z objawami zatrucia toksynami, takimi jak niesmak w ustach, odbijanie się i mdłości.
Można temu zapobiec w bardzo prosty sposób — po prostu odżywiając się zdrowo. Wystarczy zrezygnować z przetworzonej żywności (tłustej, smażonej i mocno przyprawionej), pić duże ilości wody i stosować zioła, na przykład ostropest plamisty. Do jadłospisu możemy również włączyć koktajl z cytrusów z dodatkiem przypraw, który oczyści wątrobę i zapobiegnie rozwojowi schorzeń tego organu.
Przeczytaj również:
- Najważniejsze zasady zdrowego smażenia. Tak unikniesz szkodliwych substancji
Warto pamiętać, że negatywny wpływ na kondycję wątroby ma palenie papierosów, picie alkoholu i słodkich napojów gazowanych. To ogranicza jej możliwości samoregeneracji.
Lista składników:
- 2 grejpfruty,
- 2 ząbki czosnku,
- kawałek korzenia imbiru,
- 4 cytryny,
- 300 ml wody destylowanej,
- łyżeczka lub tabletki żywych kultur bakterii,
- 2 łyżki oliwy z oliwek (tłoczonej na zimno).
Sposób przygotowania:
Do przygotowania tego koktajlu będzie potrzebny blender i sokowirówka. W pierwszej kolejności wyciskamy sok z owoców cytrusowych. Następnie drobno kroimy imbir i czosnek, dodatkowo je zgniatamy, aby wydobyć sok. Umieszczamy wszystkie składniki w blenderze i miksujemy.
Koktajl najlepiej spożyć wieczorem, przed położeniem się do łóżka. Ponieważ napój ten nie powoduje żadnych skutków ubocznych, możemy go pić codziennie. Jego rezultatem jest nie tylko detoksykacja wątroby, ale i wzmocnienie układu krwionośnego.
Przeczytaj również:
2. Właściwości oczyszczające koktajlu
Działanie oczyszczające tego koktajlu na wątrobę to efekt właściwości poszczególnych jego składników:
- grejpfrut detoksykuje wątrobę i zwiększa wydzielanie żółci. Pomaga jej rozkładać tłuszcze. Ponadto owoc ten umożliwia lepszą filtrację krwi i wychwytywanie z niej szkodliwych substancji. W ramach kuracji wspomagającej pracę wątroby zaleca się pić szklankę soku z grejpfruta z dodatkiem 2 łyżek oliwy z oliwek przez 9 dni. Co więcej, owoc ten to bomba witaminowa (jedna sztuka zaspokaja dzienne zapotrzebowanie organizmu na witaminę C) i źródło antyoksydantów. Zawarte w nim potas i likopen mają pozytywny wpływ na układ krwionośny. Obecność błonnika sprawia, że grejpfruty wspomagają pracę jelit, przyspieszają przemianę materii i ułatwiają redukcję wagi;
czosnek wspomaga proces samooczyszczania się wątroby. Jest bogaty w allicynę (o właściwościach bakteriobójczych, grzybobójczych i niwelujących drobnoustroje; powstaje na skutek zmiażdżenia ząbków) i selen (składnik mineralny, który pomaga usuwać wolne rodniki). Zawarte w nim związki siarki uaktywniają enzymy, które są odpowiedzialne za eliminację toksyn z organizmu. Ponadto reguluje poziom złego cholesterolu we krwi, który w nadmiarze ma niekorzystny wpływ na ten organ wewnętrzny;
imbir wykazuje działanie ochronne na wątrobę, wspomaga jej pracę. Co więcej, odtruwa ten organ i działa żółciopędnie. Reguluje trawienie, pobudzając wydzielanie śliny i soku żołądkowego. Wątroba nie jest jedynym organem, którego funkcjonowanie imbir wspiera. Przyprawa ta ma pozytywny wpływ również na żołądek. Ponadto poprawia krążenie krwi i rozrzedza ją, czym przeciwdziała zlepianiu się płytek krwi, co może prowadzić do zakrzepów;
Przeczytaj również:
sok z cytryny zawiera cytrynian — związek, który hamuje osadzanie się toksyn w organizmie i działa moczopędnie. W efekcie umożliwia usuwanie produktów ubocznych przemiany materii. Cytryna wzmaga produkcję enzymów w wątrobie, przez co może ona pracować intensywniej. Co więcej, obniża poziom cholesterolu w tym organie, a hespedryna (flawonoid) chroni ją przed uszkodzeniem;
oliwa z oliwek wspomaga pracę wątroby. Chroni ją przed szkodliwym wpływem nadmiaru wolnych rodników (za ten efekt odpowiedzialne są obecne w oliwie polifenole). Produkt ten obniża również ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej serca i niektórych nowotworów. Ponadto zawiera kwasy tłuszczowe, które są niezbędne do walki z cholesterolem.