Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Oliwa z oliwek – wartości odżywcze, rodzaje, zastosowanie

Avatar placeholder
Marta Pawlak 09.04.2021 17:05
Oliwa z oliwek – wartości odżywcze, rodzaje, zastosowanie
Oliwa z oliwek – wartości odżywcze, rodzaje, zastosowanie (Shutterstock)

Obecnie w sklepach można dostać wiele różnych olejów. Jednak żaden z nich nie jest tak popularny, jak oliwa z oliwek. Oliwa z oliwek ma wiele składników odżywczych i prozdrowotnych właściwości.

spis treści

1. Wartości odźywcze oliwy z oliwek

Oliwa z oliwek ma wiele witamin. Ma ona bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Oliwa z oliwek zawiera niewielką ilość tłuszczów nasyconych, ale jest składnikiem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6.

Kwasy tłuszczowe zawarte w oliwie z oliwek obniżają poziom złego i podnoszą poziom dobrego cholesterolu.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

Ponadto znajdujące się w oliwie z oliwek kwasy tłuszczowe obniżają ryzyko nowotworów, a obecne w oliwie z oliwek jednonasycone kwasy tłuszczowe zmniejszają poziom cukru w krwi.

Oliwa z oliwek jest źródłem oleuropeiny i oleokantalu, które są odpowiedzialne za charakterystyczny gorzki smak oliwy z oliwek. Te dwa składniki oliwy z oliwek są bardzo silnymi antyoksydantami. Dlatego oliwa z oliwek jest istotna w walce z rakiem i cukrzycą.

Ponadto oliwa z oliwek łagodzi stany zapalne w organizmie.

Oliwa z oliwek zawiera wiele cennych witamin. W oliwie z oliwek znajdziemy witaminy z grupy B, prowitaminę A i witaminę C. Znajdziemy w niej również składniki mineralne, takie jak potas, magnez i fosfor.

Oliwa z oliwek zawiera również witaminę E. Dzięki niej oliwa z oliwek zwalcza wolne rodniki i powstrzymuje procesy starzenia się w skórze.

Oliwa z oliwek ma dobroczynny wpływ na zdrowie
Oliwa z oliwek ma dobroczynny wpływ na zdrowie (Shutterstock)

Oliwę z oliwek warto spożywać z wielu powodów. Składniki oliwy z oliwek mają dobroczynny wpływ na układ trawienny i perystaltykę jelit. Oliwa z oliwek pomaga również trawić tłuszcze. Warto ją spożywać na zimno, aby nie straciła swoich cudownych właściwości.

2. Rodzaje oliwy z oliwek

Rodzaje oliwy z oliwek różnią się w zależności od gleby i klimatu, w jakim rosną oliwki. Na rodzaj oliwy z oliwek wpływa również dojrzałość owoców oraz to jak były zbierane i tłoczone.

O rodzaju oliwy z oliwek decyduje ilość kwasu olejowego, który odpowiada za kwasowatość oliwy. Istnieje kilka rodzajów oliwy z oliwek, które są tłoczone na zimno i na gorąco.

Zaskakujące korzyści ze spożywania oliwy z oliwek
Zaskakujące korzyści ze spożywania oliwy z oliwek [11 zdjęć]

Dieta śródziemnomorska, w której często używana jest oliwa z oliwek extra virgin, ma niską zawartość

zobacz galerię

Oliwa z oliwek Extra Virgin z pierwszego tłoczenia o zielonkawym kolorze ma najwięcej składników odżywczych i jest tym samym najdroższa, ale najłatwiej ją dostać. Ten rodzaj oliwy z oliwek jest wręcz mętny, gdy oliwa jest świeża.

Kolejny rodzaj to oliwa Virgine, którą robi się bezpośrednio z zielonych oliwek. Dodaje się ją do oliwy rafinowanej, dzięki czemu zyskuje ona ciekawszy smak.

Innym rodzajem oliwy z oliwek jest oliwa rafinowana Pure. Jest ona niestety tak kwaśna, że nie nadaje się do spożycia. Ma mało składników odżywczych ze względu na proces rafinacji.

Oliwa z oliwek, która ma również słabą jakość to oliwa Sansa. Produkuje się ją z teco co zostało po tłoczeniu oliwy z oliwek. Ta oliwa z oliwek jest pozbawiona resztek substancji odżywczych w procesie rafinacji. Zaleca się spożywanie jej na gorąco.

ZOBACZ TAKŻE:

3. Zastosowanie oliwy z oliwek

Oliwa z oliwek to niezwykle smaczny i zdrowy tłuszcz. Nie zawiera cholesterolu i zawiera kwasy tłuszczowe, które powstrzymują rozwój miażdżycy.

Oliwa z oliwek obniża ciśnienie. Dzięki zawartości kwasu oleinowego w oliwie z oliwek pomaga ona zapobiegać astmie i łagodzi alergiczny stan zapalny błony śluzowej nosa.

Oliwę z oliwek powinny ująć w swojej diecie osoby chore na kamicę, nieżyt żołądka, owrzodzenie żołądka lub cierpiące z powodu zaparć.

Oliwa z oliwek pomaga szybko usunąć toksyny z organizmu i wspomaga wzrost kości u dzieci. Oliwa z oliwek zmniejsza również uczucie głodu u osób na diecie.

Oliwa z oliwek jest również wykorzystywana w kosmetyce. Doskonale nawilża włosy, skórę i wzmacnia paznokcie. Oliwę z oliwek można również znaleźć w składzie wielu kosmetyków.

4. Ile kalorii ma oliwa z oliwek (na ciepło i na zimno)

Kalorie i wartości odżywcze Zawartość
w 100 g
Zawartość
w 14 g (1 łyżka)
Wartość energetyczna 884 kcal 119 kcal
Białko 0 g 0 g
Węglowodany 0 g 0 g
Cukier 0 g 0 g
Błonnik 0 g 0 g
Tłuszcz 100 g 13,50 g
Tłuszcze nasycone 13,81 g 1,86 g
Tłuszcze jednonienasycone 73,0 g 9,85 g
Tłuszcze wielonienasycone 10,52 g 1,42 g
Cholesterol 0 mg 0 mg
Witamina C 0 mg 0 mg
Produkty o podobnej zawartości kalorii w 100 g
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze