13 z 14Podgrzybek zajączek
Bardzo pospolicie występujący grzyb jadalny. Mimo że podgrzybek zajączek posiada niewiele wartości odżywczych a smakiem nawet nie dorównuje podgrzybkowi brunatnemu, jest chętnie zbierany. W kuchni występuje głównie w towarzystwie innych grzybów.
Można go szukać z dużym powodzeniem w lasach liściastych i iglastych, ale również w parkach. Rośnie w ziemi, najczęściej pod dębami, świerkami, warto go także szukać wśród krzewów borówki i czarnej jagody.
Owocnik zajączka osiąga wielkość od trzech do dziesięciu centymetrów i jest zabarwiony na kolor oliwkowobrązowy lub żółtobrązowy. Początkowo kapelusz ma kształt półkolisty i zamknięty, u starszych osobników staje się wypukły i rozpostarty. Pokryty jest ściśle przylegającą aksamitną skórką, która pęka podczas suchej pogody. Gąbka pod kapeluszem zajączka jest wyraźnie żółta, a z wiekiem ciemnieje, nabierając oliwkowozielonego koloru.
Ten materiał prezentujemy w ramach współpracy z Patronite.pl. Autorem jest mr.nemezis. Możesz wspierać Autora bezpośrednio na jego profilu na Patronite https://patronite.pl/mr.nemezis
Podgrzybek najczęściej używany jest jako domieszka do innych bardziej szlachetnych grzybów. Zajączki można gotować dusić lub smażyć, ale ze względu na dużą zawartość wody i miękki kapelusz nie nadają się niestety do suszenia.
Ten materiał prezentujemy w ramach współpracy z Patronite.pl. Autorem jest mr.nemezis. Możesz wspierać Autora bezpośrednio na jego profilu na Patronite.