Lek, który rośnie w ogrodzie. Pomoże na kaszel i trawienie
Jest na tyle uniwersalny, że pomoże na przeziębienie, ale też problemy trawienne. Ponadto, można go przygotować w prosty sposób z rośliny, którą można uprawiać w ogrodzie. Co jeszcze potrafi likier anyżkowy?
1. Anyżek na kaszel i trawienie
Anyżku nie należy mylić z anyżem, mimo podobnie brzmiącej nazwy. To roślina, której smak i charakterystyczny aromat były cenione już w średniowieczu. To dzięki nim anyżek stał się składnikiem wielu potraw, a także bazą tradycyjnych nalewek i likierów. W Polsce upowszechnili go benedektyni.
Roślina ma też wiele leczniczych właściwości, przez co nadal wykorzystuje się ją w medycynie naturalnej. Tym bardziej, że można ją uprawiać we własnym ogrodzie.
Chodzi m.in. o właściwości:
wykrztuśne,
rozkurczowe,
przeciwbakteryjne.
Anyżek świetnie sprawdzi się przy przeziębieniu - ułatwia oddychanie, pomoże zwalczyć kaszel, a także rozrzedzić zalegającą wydzielinę i ją odkrztusić.
Na tym jednak nie koniec. Anyżek pomoże także na problemy trawienne, wspomaga pracę jelit, zapobiega gromadzeniu się gazów i łagodzi niestrawność. Działa też rozkurczowo i przeciwbólowo.
2. Jak zrobić likier anyżowy?
Likier anyżkowy można przygotować, bazując na tradycyjnych recepturach. Jedna z nich pochodzi z klasztoru Santa Maria delle Ros w Sant'Angelo in Pontano.
Składniki: 1 pomarańcza, 25 g nasion anyżku, 15 g nasion kolendry, 5 g nasion kopru włoskiego, 0,5 l spirytusu 95 proc. 0,5 kg cukru, 0,75 l wody.
Startą skórkę pomarańczy umieść skórkę wraz z przyprawami w butelce, zalej spirytusem i odstaw na 8 dni. Następnie odcedź przez sitko i umieść z powrotem w butelce. Zagotuj wodę i rozpuść cukier, a potem wystudź roztwór. Wlej syrop cukrowy do nalewu, połącz i rozlej płyn do ciemnych butelek i odstaw na co najmniej miesiąc.
Nalewkę najlepiej podawać dwa razy dziennie, po 20-30 kropli (do 1/2 łyżeczki).
Nalewki ze względu na zawartość alkoholu nie powinny pić kobiety ciężarne i karmiące, a także dzieci i osoby z chorobami przewlekłymi np. serca, które na stałe zażywają leki (potencjalne interakcje).
Przeciwwskazaniem jest także uczulenie na anyżek lub inne rośliny selerowate, a także endomerioza czy nowotwory hormonozależne.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl