Skuteczny sposób na kaszel. To tajemnicza receptura
Maj to pora zbioru kwiatostanów sosny. Działają one przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Można jeść je na surowo, zaraz po zebraniu - dzięki zawartości pyłku kwiatowego są lekko słodkawe i bardzo sycące. Z kwiatostanów sosny można przygotować także wiele cennych produktów, w tym syrop o działaniu wykrztuśnym.
1. Jak zbierać kwiaty sosny?
Sosna pospolita ma oddzielne kwiaty żeńskie i męskie. Kwiaty te zebrane są w niewielkie szyszeczki, czyli tzw. kwiatostany. Męskie kwiatostany sosny można wykorzystywać w celach spożywczych.
Kwiaty sosny z zamkniętymi kwiatostanami odłamuje się wraz z łuskami ochronnymi. Nie są one trudne do rozpoznania. Mają żółto-zieloną barwę, po rozwinięciu pylą na żółto. Ale najlepiej jest zbierać je jeszcze przed rozpoczęciem pylenia, albo na samym jego początku. Młode kwiaty sosny mają bowiem najwięcej wartości odżywczych.
2. Syrop z kwiatów sosny
Kwiatostany sosny można jeść na surowo. Są one soczyste, słodkawe i doskonale nadają się na słodką przekąskę. Mogą posłużyć także jako zdrowy smakołyk przy różnego rodzaju imprezach. Świetnie prezentują się na stole.
Z kwiatów sosny można przygotować także syrop, który świetnie sprawdza się przy leczeniu górnych dróg oddechowych. Syrop z męskich kwiatostanów sosny działa także wykrztuśnie oraz wspomaga odporność.
Co jest potrzebne do przygotowania syropu?
- świeże kwiaty sosny,
- miód lub cukier,
- spirytus.
Świeże kwiaty sosny układamy w słoiku, spryskujemy obficie spirytusem, a następnie przykrywamy warstwą płynnego miodu. Warstwy układamy w ten sam sposób aż do napełnienia słoika. Na koniec wszystko można delikatnie ugnieść.
Słoik należy dokładnie zakręcić i odstawić w ciepłe miejsce co najmniej na kilka tygodni (min. 4 tygodnie). Po upływie tego czasu płyn zlewamy do ciemnej butelki i przechowujemy w chłodnym miejscu.
W ten sposób będziemy świetnie przygotowani na sezon jesienno-zimowy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl