Trwa ładowanie...

Lekarz zdradza najlepszy sposób na pozbycie się tłuszczu. Oto sekret

 Karolina Rozmus
23.09.2022 15:34
Dr Mosley to autor wielu książek o odchudzaniu i zdrowym żywieniu
Dr Mosley to autor wielu książek o odchudzaniu i zdrowym żywieniu (Pixabay/eden.uktv.co.uk)

Dr Michael Mosley, lekarz, osobowość telewizyjna i autor książek takich jak "Jelita wiedzą lepiej" czy "Obniż cukier w 8 tygodni. Przeprogramuj swój organizm" zdradza, jaki jest jego zdaniem najlepszy sposób na pozbycie się tkanki tłuszczowej. Ekspert ma ważną wskazówkę.

spis treści

1. Dr Michael Mosley - twórca diety 5:2

Dr Mosley zasłynął z tego, że opracował dietę 5:2. Jej wyjątkowość polega na tym, że nie wyklucza żadnych produktów. To plan żywieniowy, zgodnie z którym przez pięć dni w tygodniu jemy wszystko, nie zważając na wartość kaloryczną produktów, a przez dwa dni w tygodniu wprowadzamy post. Dozwolone jest wówczas spożywanie maksymalnie 800 (do niedawna dr Mosley mówił o 500-600 kcal), po 400 kcal na każdy posiłek jednego dnia. Poza tym należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu przez picie wody, niesłodzonych naparów ziołowych i herbaty czy kawy.

Co ciekawe, z założenia nie jest to dieta odchudzająca. Dr Mosley zdradził, że opracował ją na własne potrzeby, gdy dowiedział się od swojego lekarza, że ma za wysoki poziom cukru oraz cholesterolu we krwi. Analiza dostępnych badań naukowych miała wskazać Brytyjczykowi właściwą drogę. Okazuje się bowiem, że krótkotrwałe głodówki mogą pozytywnie wpływać na glikemię czy poziom lipidów we krwi.

Zobacz film: "Banan i ananas spalają tłuszcz kiedy śpisz"

Wystarczyły trzy miesiące, by dr Mosley mógł pochwalić się prawidłowymi wynikami badań krwi, a co więcej – schudł osiem kilogramów.

2. Czym jest post przerywany?

Dieta IF cieszy się dużą popularnością, bo nie wymaga rezygnowania z ulubionych dań
Dieta IF cieszy się dużą popularnością, bo nie wymaga rezygnowania z ulubionych dań (Pixabay)

Nowy program lekarz - nazywany "Fast 800" ma z kolei skupiać się przede wszystkim na "wytapianiu" tłuszczu z organizmu. Również opiera się na idei poszczenia, tj. drastycznego obniżania kaloryczności posiłków w określonym czasie.

- Ograniczenie spożycia żywności do 800-1000 kalorii dziennie, w oparciu o stosunkowo niskowęglowodanową dietę w stylu śródziemnomorskim oznacza, że szybko spalisz glikogen, by zacząć spalać tłuszcz – radził dr Mosley w wywiadzie dla Studio 10.

Dlaczego tak popularna w ostatnim czasie dieta IF (ang. intermittent fasting, post przerywany) może być skuteczna?

- Powodem, dla którego post przerywany działa, jest to, że zapewniasz swojemu organizmowi odpoczynek od jedzenia – wyjaśnia lekarz w wywiadzie.

Wśród różnych wariantów diety IF stosunkowo najłatwiejsza do wcielenia w życie wydaje się ta, która zakłada, że każdego dnia można spożywać posiłki w "oknie żywieniowym" trwającym najczęściej osiem godzin i wykluczająca jedzenie czegokolwiek poza nim. Np. spożywanie pierwszego posiłku o godzinie 12 i ostatniego o 18.

W niektórych badaniach IF zyskuje przychylne opinie badaczy. Zespół duńsko-niemieckich naukowców odkrył, że tego typu dieta może wpływać pozytywnie na układ immunologiczny. Na łamach "Cell Metabolism" badacze przekonują, że to z kolei może wpływać na zdrowie metaboliczne, chroniąc przed cukrzycą czy otyłością.

Warto jednak pamiętać, że post przerywany ma też swoje ograniczenia i nie dla każdego będzie wskazany, głównie z powodu zbyt długich przerw pomiędzy posiłków.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze