Trwa ładowanie...

Lekarz wskazuje 3 przeciwzapalne produkty. Najlepsza ochrona przed rakiem

Avatar placeholder
Dominika Najda 01.06.2023 12:25
Trzy przeciwzapalne produkty, które zapobiegają nowotworom
Trzy przeciwzapalne produkty, które zapobiegają nowotworom (Getty Images/Linkedin)

Chociaż nie istnieje skuteczny sposób, by ochronić się przed zmianami nowotworowymi, na kilka sposobów można zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Bez wątpienia jednym z nich jest odpowiednia dieta i włączenie do jadłospisu przeciwzapalnych produktów.

spis treści

1. Sposoby na obniżenie ryzyka zachorowania na raka

Warto jednak pamiętać, że nic nie gwarantuje stuprocentowej ochrony przed chorobą. Zmniejszenie stanu zapalnego w organizmie może jednak przyczynić się do obniżenia tego ryzyka. Ten mechanizm obronny organizmu przed obcymi bakteriami i wirusami, utrudnia rozwój nowotworów.

Zdarza się, że przewlekłe komórki zapalne mogą stymulować wzrost komórek nowotworowych. "Obniżenie poziomu przewlekłego stanu zapalnego jest jednym ze sposobów zachowania zdrowia i zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka" – wyjaśnia dr Deborah Lee z Fox Online Pharmacy.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 4. Nawyki żywieniowe młodych Polaków"

Badania opublikowane w czasopiśmie PLOS One również sugerują, że dieta przeciwzapalna może pomóc zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia zmian nowotworowych. Różnica okazała się statystycznie bardzo istotna.

Spożywane pokarmy mają ogromny wpływ na nasze zdrowie
Spożywane pokarmy mają ogromny wpływ na nasze zdrowie (Pixabay)

2. Przeciwzapalne produkty w diecie

Po jakie produkty najlepiej sięgać? W trosce o zdrowie i zapobieganie zmianom nowotworowych warto włączyć do diety jagody. Wypełnione są naturalnymi związkami, nazywanymi fitochemikaliami, które hamują stres oksydacyjny, zapobiegają uszkodzeniom DNA i powstawaniu komórek rakowych.

"W badaniach laboratoryjnych na zwierzętach wykazano, że fitochemikalia z jagód niszczą komórki raka piersi i zmniejszają rozprzestrzenianie się przerzutów" – argumentuje dr Deborah Lee. Najlepsze korzyści przyniesie spożywanie 140 gramów jagód dziennie.

Kolejnym produktem zalecanym przez lekarzy są tłuste ryby. Bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, mogą pomóc w hamowaniu zapalnych cytokin, które odgrywają istotną rolę w tym procesie. Najlepiej wybrać łososia, pstrąga, makrelę, śledzie i sardynki.

Lekarze zalecają spożywanie dwóch porcji ryb tygodniowo, ale przestrzegają, by nie przesadzać. Ryby zawierają również metale ciężkie, takie jak rtęć i arsen, należy więc uważać z ilością.

Warto także spożywać żywność bogatą w probiotyki, jak kefir, chleb na zakwasie, kiszonki, niektóre sery i kimchi. Żywe bakterie są niezbędne do utrzymania zdrowych jelit i chronią nasz układ pokarmowy.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze