Trwa ładowanie...

Probiotyczna bomba. To najzdrowsza kiszonka na świecie

 Katarzyna Kurek
20.02.2023 13:59
Kimchi zawiera też bakterie Lactobacillus, które korzystnie wpływają na florę bakteryjną jelit
Kimchi zawiera też bakterie Lactobacillus, które korzystnie wpływają na florę bakteryjną jelit (Adobe Stock)

Kimchi to tradycyjne danie kuchni koreańskiej, które składa się z fermentowanych lub kiszonych warzyw. Potrawa została uznana za jedno z najzdrowszych dań na świecie, przez co szturmem wdarła się też na polskie stoły. Stanowi dużą konkurencję dla rodzimych kiszonek. Dlaczego kimchi jest tak popularne?

spis treści

1. Kiszona kapusta po koreańsku

Kimchi to słynna potrawa koreańskiej kuchni, która przygotowywana jest z fermentowanych lub kiszonych warzyw. Jej podstawą jest kapusta pekińska, obok której pojawiają się inne warzywa. Do kimchi można dodać chociażby rzodkiew japońską, ogórek, marchewkę, por, czosnek, cebulę dymkę, ale i inne dodatki, jak płatki ostrej papryki chili (gochugaru), imbir, czy owoce morza.

Zarówno skład, jak i smak potrawy, różnią się w zależności od regionu. Klasyczne kimchi ma wyrazisty, intensywny smak i mocny aromat. Jest najczęściej kwaśne, słone i dosyć pikantne. Wyczuwalne są w nim też nuty słodyczy.

Zobacz film: "Właściwości Kimchi"

2. Naturalny probiotyk

Kimchi ma nie tylko walory kulinarne, ale także prozdrowotne, dzięki którym uznawana jest za jedną z najzdrowszych kiszonek na świecie. Dostarcza nam bowiem wielu cennych witamin (C, K, A, witamin z grupy B), minerałów (żelazo, magnez, potas, fosfor), zawiera też aminokwasy. Jego składniki hamują rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów, wpływają na zdrowy wzrok, pozwalają też utrzymać skórę i włosy w dobrej kondycji.

Kimchi zawiera też bakterie Lactobacillus. Są one zaliczane do bakterii kwasu mlekowego, korzystnie wpływają na florę bakteryjną jelit oraz przyczyniają się do wzmocnienia układu odpornościowego.

Ten koreański smakołyk jest również bogaty w błonnik. Dlatego też świetnie wpływa na trawienie, zapobiega zaparciom i pomaga regulować pracę jelit. Jest także niskokaloryczny, dzięki czemu mogą spożywać go osoby na diecie.

Niektóre badania dowodzą też, że kimchi obniża poziom cholesterolu, minimalizuje ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, obniża ciśnienie i poziom cukru we krwi, pozytywnie wpływa na funkcje wątroby i usprawnia detoksykację.

3. Kimchi nie dla wszystkich

Ze sfermentowanych warzyw powinny zrezygnować osoby, które mają problemy z układem trawienia. Potrawa nie jest wskazana w przypadku choroby wrzodowej, refluksu, czy zespołu jelita drażliwego. Ponadto, ze względu na dużą zawartość soli, potrawy nie powinny spożywać osoby z nadciśnieniem tętniczym.

Katarzyna Kurek, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze