Liczi - skład, zastosowanie, właściwości lecznicze
Liczi to roślina pochodząca z regionów Kambodży, Filipin, a także Wietnamu. Inne jej nazwy to chińska śliwka lub bliźniarka smaczna (Lichi Chinnensis Sonn). Jej właściwości lecznicze i walory smakowe znane były od dawna w Chinach. Wierzono, że liczi dodaje energii i wpływa na poprawę nastroju. Ponadto bardzo ładnie wygląda w ogrodzie ze względu na piękny wygląd i zabarwienie.
1. Co to jest liczi?
Owoce liczi zawierają w sobie białko, tłuszcz, węglowodany oraz błonnik. Są też bogate w wiele witamin. Liczi swoje walory odżywcze zawdzięcza przede wszystkim witaminie C, B6, E i K.
Ponadto w skład liczi wchodzi również tiamina, ryboflawina), niacyna i kwas foliowy. Liczi zawiera też takie minerały jak: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk oraz tłuszcze nasycone, jednonienasycone i wielonienasycone.
Pod skórką znajduje się miękki miąższ, a w środku tkwi duża, ciemnobrązowa pestka. Po oderwaniu owocu od gałązki liczi psuje się bardzo szybko. Dlatego po zakupie należy go spożyć w ciągu 2-3 dni. Liczi docenia się dzięki swojemu aromatowi i smakowi, który jest słodki i orzeźwiający.
2. Zastosowanie liczi
Owoce liczi nadają się do spożycia na surowo. Po pozbyciu się skórki i pestki do jedzenia nadaje się miąższ liczi. Ma on słodki, lekko kwaśny smak. Liczi bardzo dobrze sprawdzają się jako dodatek do deserów, ciast i lodów. Można też wykorzystać je przy komponowaniu sałatek, a także dodawać do mięsa, ryb oraz owoców morza.
Nie tylko nadają się do spożywania w konsystencji stałej, ale także warto z nich przyrządzać soki i napoje. Mogą też być suszone i stosowane jako uzupełnienie potraw. Przy zakupie liczi trzeba zwrócić uwagę, na jakość owocu i jego jędrność. Niestety liczi psuje się dość szybko, bo już po dwóch, trzech dniach.
Zobacz też:
3. Właściwości lecznicze
Spożywanie liczi ma wiele zalet zdrowotnych. Owoce liczi powodują utlenianie i obniżenie stężenia szkodliwego cholesterolu, za to podwyższają poziom tego, który jest przydatny organizmowi. Takie właściwości powodują, że liczi jest bardzo dobrym wyborem, jeśli chodzi o działanie zapobiegania powstawaniu miażdżycy.
Liczi spełnia też dzienną dawkę zapotrzebowania na witaminę C, która występuje w niej w dużych ilościach. Doskonale się więc sprawdzi podczas sezonu jesienno-zimowego, zabezpieczając przed przeziębieniami i wzmacniając odporność organizmu
To musisz wiedzieć
Z korzenia liczi robi się wywar, który pomaga w leczeniu zatorów w klatce piersiowej. Stosuje się go także na ból gardła. Duże stężenie witaminy C ułatwia powstawanie kolagenu. Dzięki temu, procesy starzenia się skóry są spowalniane. Dzięki zawartości potasu, liczi nadaje się jako regulator ciśnienia krwi. Bardzo dobrze wpływa też na pracę serca. Flawonoidy, które znajdują się w owocach przyczyniają się do hamowania rozwoju komórek nowotworowych.
W składzie liczy znajduje się też błonnik. Wraz z wodą wpływa on na łatwiejsze trawienie oraz zapobieganie zaparciom. Liczi stosuje się też w stanach zapalnych. Używa się do tego nasion owocu, ale w sproszkowanej formie. Mają one również działanie przeciwbólowe.