Mało popularna wśród Polaków, a szkoda. Jej właściwości znane są od wieków
Choć przytulia właściwa to ziele bardzo popularne w Polsce, to traktujemy ją jak chwast. Tymczasem właściwości zdrowotne rośliny znane są od wieków. Na jakie dolegliwości warto po nią sięgać?
1. Właściwości zdrowotne przytulii właściwej
Przytulię właściwą można znaleźć praktycznie wszędzie, a w oczy od razu rzucają się wyjątkowe żółte kwiaty o bardzo charakterystycznym zapachu. Roślina od dawna wykorzystywana jest w medycynie ludowej.
Niepozorne ziele skrywa mnóstwo związków o prozdrowotnych właściwościach. Znajdziemy w niej flawonoidy, aminokwasy oraz irydoidy. Napar zalecany jest na wiele dolegliwości i schorzeń.
Po aromatyczny napar z przytulii właściwej warto sięgać w przypadku problemów z układem moczowym, choroby reumatyczne i dolegliwości układu pokarmowego. Maść sprawdzi się na problemy skórne.
Przeciwutleniające właściwości rośliny obniżają stres oksydacyjny i eliminują nadmiar wolnych rodników. Napar z przytulii spowalnia procesy starzenia komórek organizmu i zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów.
2. Na tarczycę, nerki i problemy skórne
Spożywanie aromatycznego naparu może przyczynić się do obniżenia ciśnienia krwi i wspiera działanie układu krążenia, redukując ryzyko rozwoju miażdżycy. Przytulia właściwa ma też działanie przeciwzapalnie, przez co zalecana jest w walce z przeziębieniami.
Ziele szczególne korzyści może przynieść u osób zmagających się z niedoczynnością tarczycy. Przeprowadzone badania ujawniły, że ekstrakty z przytulii właściwej mają stymulujący wpływ na gruczoł.
Irydoidy zawarte w roślinie mają działanie przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne i oczyszczające. Ziele pomaga odtruć organizm, poprawia funkcjonowanie nerek oraz łagodzi problemy urologiczne.
Maść z przytulii właściwej przyspiesza gojenie ran, łagodzi podrażnienia oraz działa kojąco na owrzodzenia.
3. Na roślinę należy jednak uważać
Przytulia właściwa ma całą masę właściwości zdrowotnych, należy jednak z nią uważać. W roślinie występuje kumaryna, która w większych dawkach może być toksyczna dla organizmu. Odradza się też długotrwałe spożywanie naparu.
Zaleca się, by dzienna dawka nie przekraczała 1 g. Z rośliny powinny także zrezygnować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Nie należy jej także podawać dzieciom.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl