Co się dzieje w organizmie w ciągu godziny od zjedzenia Big Maca?
Choć większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że sięgając po dania typu fast food nie dokonujemy najzdrowszego wyboru, to jednak ciężko z niego zrezygnować. Być może jednak po przeczytaniu poniższych informacji, zastanowicie się przynajmniej dwa razy.
1. Co siedzi w Big Mac'u?
Amerykańscy dietetycy postanowili zbadać dokładnie skład jednej z najpopularniejszych kanapek na świecie, czyli Big Maca, od lat królującego w ofercie McDonalds. Jak zawarte w nim składniki wpływają na organizm w ciągu godziny od momentu zjedzenia?
Jedna kanapka zawiera 540 kalorii i około 25 gramów tłuszczu. To kolejno 25 i 49 proc. dziennego zapotrzebowania u osoby dorosłej. Big Mac z 940 miligramami soli wyczerpuje również dawkę tego składnika, jaką możemy spożyć w ciągu całego dnia.
2. 10 minut od zjedzenia
Duża ilość kalorii sprawia, że podnosi się poziom cukru we krwi. Związki zawarte w kanapce zaczynają stymulować uwalnianie neuroprzekaźników, takich jak dopamina, która aktywując część mózgu odpowiedzialną za nagradzanie, zapewnia uczucie przyjemności. To m.in. dlatego tak trudno opanować ochotę na więcej.
3. 20 minut od zjedzenia
W miarę upływu kolejnych minut apetyt na następną porcję wzrasta jeszcze bardziej. To za sprawą syropu fruktozowego i sody, które mają silnie uzależniające właściwości. Substancje obecne w syropie szybko wchłaniają się w przewodzie pokarmowym, wywołując skoki insuliny i napady głodu. To właśnie te składniki w ogromnym stopniu przyczyniają się do rozwoju otyłości, cukrzycy i chorób układu sercowo-naczyniowego.
4. 30 minut od zjedzenia
Wystarczy pół godziny, by ogromna porcja soli zawarta w Big Macu zaczęła zbierać swoje żniwo. Powoduje lekkie odwodnienie organizmu, który, aby o tym zakomunikować, zaczyna wysyłać sygnały podobne do uczucia głodu. W rezultacie jemy jeszcze więcej. Na tym jednak nie koniec. Sól wywołuje wzrost ciśnienia krwi, co przekłada się na zwiększenie tempa pracy serca. Zamiłowanie do fast foodowej żywności i regularne jej spożywanie to zatem prosta droga do rozwoju nadciśnienia tętniczego.
Zobacz także:
5. 40 minut od zjedzenia
Za sprawą wahania poziomu cukru, głód wraca na dobre już po 40 minutach i to ze zdwojoną siłą. Organizm doprasza się zwiększonej porcji jedzenia. Ponownie sięgając po kanapkę, sprawiamy, że cykl zaczyna się na nowo.
6. 60 minut od zjedzenia
Zazwyczaj układ pokarmowy potrzebuje ponad doby na całkowite strawienie spożytego pokarmu. Jak twierdzą dietetycy, którzy wzięli pod lupę Big Maca, organizm nie poradzi z nim sobie aż tak łatwo. Okazuje się bowiem, że proces trawienia może potrwać w tym przypadku nawet trzy dni, przede wszystkim ze względu na wysoką zawartość tłuszczów trans. Po upływie godziny „walka” organizmu w dalszym ciągu jest dopiero w początkowej fazie.