Miliony Polaków tak robi. Zabójcze połączenie
Choć jest pyszny, zdrowy i ma wiele składników odżywczych, na ten sok należy uważać, szczególnie jeśli przyjmuje się leki. Różowy napój może wchodzić w interakcje z dziesiątkami medykamentów. Niektóre z tych połączeń mogą być niezwykle niebezpieczne i powodować uszkodzenie narządów, a nawet śmierć.
1. Może powodować krwawienie z żołądka
Grejpfrut jest bogaty w witaminę C i potas, a także inne składniki odżywcze, których organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Ale spożywanie grejpfruta, a w szczególności picie soku z tego owocu, może wpływać na działanie leków.
Eksperci z National Health Service podkreślają, że w większości przypadków grejpfrut może zwiększać stężenie preparatu we krwi. To groźna sytuacja dla osoby, która przyjmuje leki, ponieważ pojawia się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Połączenie leków i soku z grejpfruta może również zmienić działanie stosowanych medykamentów.
- Przykładowo: sok grejpfrutowy nie powoduje osłabienia samego działania antykoncepcyjnego, ale wpływa na nasilenie działań niepożądanych leku. Skutki uboczne popijania leków sokiem grejpfrutowym są różne. Jak podają badacze na łamach "Medical Association Journal" - od krwawienia żołądka i zaburzeń bicia serca po uszkodzenie nerek i nagły zgon – wskazuje Dawid Polak, biotechnolog i popularyzator nauki.
2. Przy jakich lekach nie wolno pić soku z grejpfruta?
Agencja Żywności i Leków (FDA) przypomina, że sok grejpfrutowy nie wpływa na wszystkie leki z danej kategorii. Nasilenie interakcji jest zależne od wielu różnych czynników, takich jak dana osoba i jej stan zdrowia, preparat, który zażywa, a także ilość spożytego przez nią soku.
Sok grejpfrutowy może wchodzić w reakcje z niektórymi:
- statynami,
- lekami przeciwlękowymi,
- preparatami przeciwhistaminowymi,
- środkami stosowanymi przy wysokim ciśnieniu krwi,
- medykamentami stosowanymi w leczeniu zaburzeń rytmu serca,
- kortykosteroidami stosowanymi w leczeniu choroby Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejącego zapalenia jelita grubego,
- lekami stosowanymi przy wysokim ciśnieniu krwi.
3. Osoby przyjmujący statyny muszą szczególnie uważać
Niektóre klasy leków, a w szczególności statyny, są metabolizowane przez enzym o nazwie CYP3A. Do rozkładu medykamentów dochodzi w jelitach, a CYP3A zmniejsza ilość leku, który docelowo trafia do krwiobiegu.
Sok grejpfrutowy zawiera z kolei furanokumaryny, czyli związki, które hamują działanie CYP3A, co oznacza większe wchłanianie leku. W rezultacie medykament działa silniej niż powinien, a w niektórych przypadkach połączenie staje się toksyczne.
Sok z grejpfruta nie działa na wszystkie statyny tak samo. A jak podkreślają specjaliści z Harvard Health, prawdopodobnie niewielka ilość soku nie zaszkodzi, ponieważ badania skupiające się wokół tej zależności, analizują ogromne ilości furanokumaryn.
Jeśli wielbiciel grejpfruta przyjmuje statyny i od czasu do czasu chciałby go zjeść, to jak przekonują eksperci z Harvardu - spożycie połowy owocu będzie mniej ryzykowne niż wypicie soku, ponieważ do przygotowania napoju potrzeba znacznie więcej niż jeden owoc, ale zawsze warto – w trosce o swoje bezpieczeństwo – skonsultować się wcześniej z lekarzem prowadzącym.
Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl