Trwa ładowanie...

Miód lawendowy – skład, właściwości i zastosowanie

Avatar placeholder
Monika Grudzińska 13.04.2023 08:47
Miód lawendowy stanowi doskonały dodatek do deserów oraz herbat.
Miód lawendowy stanowi doskonały dodatek do deserów oraz herbat. (Adobe Stock)

Miód lawendowy to produkt, który powstaje z pyłku zbieranego przez pszczoły z kwiatów lawendy wąskolistnej. Jest niezwykły. Wyróżnia się bardzo intensywnym zapachem kwiatów oraz oryginalnym smakiem. Dzięki swojemu składowi ma wiele walorów prozdrowotnych. Jak go stosować dla zdrowia i urody?

spis treści

1. Co to jest miód lawendowy?

Miód lawendowy to rodzaj miodu, który jest pozyskiwany przez pszczoły z kwiatów lawendy różnych gatunków. Najczęściej powstaje z nektaru pochodzącego z lawendy wąskolistnej (z łac. Lavandula angustifolia), zwanej także lawendą lekarską, wonną bądź prawdziwą. Jest miododajna.

W Polsce miód lawendowy spotyka się dość rzadko. Jest trudny do wyprodukowania z uwagi na stosunkowo niewielkie obszary upraw lawendy. To produkt typowy dla terenów, gdzie spotykane są duże lawendowe pola. Mowa o krajach basenu Morza Śródziemnego: Hiszpanii, Portugalii czy Francji, ale i Chorwacji (to naturalne środowisko, w którym występuje lawenda).

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

2. Jak wygląda miód lawendowy?

Miód lawendowy zalicza się do miodów nektarowych (tak jak miód faceliowy, lipowy czy rzepakowy). Cechuje się delikatnym, kwiatowym aromatem i wyrazistym smakiem z lekko korzenno-gorzką nutą. Można w nim wyczuć olejki eteryczne. Cechą charakterystyczną jest także delikatna, kremowa konsystencja.

Kolorystyka miodu z lawendy jest zróżnicowana - zależy od stopnia krystalizacji. W formie płynnej miód ma barwę od jasnożółtej po herbacianą. W miarę procesu gęstnienia staje się jaśniejszy.

Miód lawendowy zaliczany jest do produktów wysokiej jakości. Najlepiej kupować go z zaufanego źródła, od lokalnego pszczelarza. Ponieważ nie jest łatwo dostępny, jego cena nie jest niska. Kilogram kosztuje ponad 100 zł.

3. Właściwości lecznicze miodu lawendowego

Miód lawendowy nie tylko doskonale pachnie i smakuje, ale i wychodzi na zdrowie. Z uwagi na wysoką zawartość olejków eterycznych z lawendy lekarskiej, wyróżnia się wieloma właściwościami prozdrowotnymi. Okazuje się, że:

  • działa antyseptyczne, dzięki czemu wspomaga proces leczenia ran, zapobiega zakażeniom. Zmniejsza także reakcję histaminową towarzyszącą oparzeniom czy ukąszeniom owadów,
  • dzięki właściwościom przeciwutleniającym i przeciwzapalnym łagodzi objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Wspiera leczenie chorób wirusowych, w tym grypy oraz przeziębienia, ale i zapalenia płuc czy oskrzeli,
  • działa antybakteryjne i niszczy między innymi bakterie paciorkowca, bakterie wywołujące dur brzuszny czy błonicę,
  • ma pozytywny wpływ na układ nerwowy. Uspokaja, rozluźnia, wycisza. Sprawdza się przy bezsenności, w stanach stresu, przemęczenia i napięciowych bólach głowy,
  • wspiera funkcjonowanie układu pokarmowego, głównie żołądka, jelit i wątroby. Łagodzi podrażnienia błony śluzowej, poprawia trawienie,
  • korzystnie wpływa na pracę układu sercowo-naczyniowego, ponieważ wzmacnia, poszerza i usprawnia działanie naczyń krwionośnych. Sprawdza się w diecie osób zmagających się z miażdżycą lub nadciśnieniem,
  • ma działanie wzmacniające, stąd sprawdzi się w przypadku rekonwalescentów, osób osłabionych oraz sportowców czy osób ciężko pracujących fizycznie bądź intelektualnie.

Miód lawendowy w 75% składa się z glukozy i fruktozy (ma stosunkowo dużą zawartość sacharozy w porównaniu do innych miodów). Swoje właściwości prozdrowotne zawdzięcza obecności takich składników jak:

  • enzymy (inwertaza, alfa-amylaza, beta-amylaza),
  • flawonoidy (luteolina, izoramnetyna, apigenina, kemferol),
  • kwasy organiczne (jabłkowy, cytrynowy),
  • olejki eteryczne z grupy terpenów (w tym m.in. pinen, geraniol, borneol, cyneol),
  • witaminy z grupy B,
  • składniki mineralne, takie jak żelazo, cynk, potas, selen.

4. Przeciwwskazania do jedzenia miodu

Miód lawendowy, tak jak i inne gatunki, jest zasobny w cukier. Oznacza to, że jest bardzo kaloryczny. Łyżeczka miodu to około 40 kcal.

Co ważne, nie powinny go stosować osoby cierpiące na cukrzycę, ponieważ miód charakteryzuje się wysokim indeksem glikemicznym IG (może szybko podnosić stężenie glukozy we krwi).

Miodów nie zaleca się do spożycia niemowlętom z uwagi na naturalną zawartość niektórych bakterii chorobotwórczych w miodzie.

5. Jak stosować miód lawendowy?

Miód lawendowy, ze względu na nietuzinkowy zapach i posmak, ale i walory prozdrowotne, warto wprowadzać do codziennej diety. Jak to robić?

Sprawdzi się tak w wypiekach, jak i deserach. Jest doskonałym dodatkiem do omletów, naleśników i placuszków, a także kanapek, grzanek i tostów, jak również owsianek, jaglanek czy komosanek.

Miód można także serwować do wytrawnych sosów oraz desek serów. Świetnie smakuje dodany do herbaty, a nawet kawy, lemoniady i koktajlu. Stanowi doskonałą alternatywę dla białego cukru.

Miód lawendowy w kosmetyce

Miód lawendowy sprawdzi się nie tylko w kuchni, ale i kosmetyczce. To składnik wielu produktów drogeryjnych przeznaczonych do pielęgnacji skóry, zwłaszcza zaczerwienionej, suchej, spierzchniętej i problematycznej.

Miód z lawendy sprawdzi się również jako baza do przygotowania domowej maseczki do twarzy czy peelingu do ust.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze