Mogą poważnie zaszkodzić nerkom. W tym przypadku są zakazane
"Pięć porcji warzyw i owoców dziennie" - to hasło Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), które znają niemal wszyscy. W przypadku owoców nie każdy jednak będzie dobrym wyborem – istnieją takie, które mogą być niewskazane dla stosunkowo licznej grupy pacjentów. To kilka milionów osób z chorobami nerek.
1. Choroby nerek a dieta
Kamica dróg moczowych, nowotwory czy przewlekła choroba nerek należą do najczęstszych schorzeń dotykających tego narządu. W wielu z nich kluczową rolę odgrywa dieta, m.in. z powodu zagrożenia niedożywieniem i niedoborami witamin oraz składników mineralnych u chorych.
Z drugiej strony u tej grupy pacjentów nie obędzie się bez wyeliminowania pewnych produktów. Zdaniem nefrologów ograniczyć należy produkty, które mogą zawierać nadmiar trzech pierwiastków. Mowa o sodzie, potasie i fosforze.
Potas, choć należy do kluczowych dla gospodarki wodno-elektrolitowej oraz kwasowo-zasadowej pierwiastków, to może też kumulować się w nadmiarze w organizmie. Szczególnie dlatego, że za prawidłowe stężenie potasu odpowiadają właśnie nerki.
- W przewlekłej chorobie nerek zmniejsza się zdolność do wydalania sodu z organizmu. Zwiększona retencja sodu powoduje nadmierne pragnienie, zatrzymanie wody w organizmie, nadciśnienie tętnicze oraz występowanie obrzęków – dodaje w rozmowie z WP abcZdrowie technolog żywności, inż. Joanna Mulik-Buczma z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.
Choroby nerek mogą też uniemożliwiać właściwe usuwanie fosforanów z organizmu. Stąd też chorzy nierzadko mają zbyt wysokie ich stężenie we krwi oraz tkankach.
Pacjenci są ostrzegani przez lekarzy i dietetyków, by unikali przetworzonej żywności obfitującej w fosforany czy sód oraz nadmiaru białka - dodatkowo obciążającego nerki czy z rozwagą spożywali tłuszcze, które mogą pogłębiać powszechny w tej grupie osób problem z gospodarką lipidową. A co z owocami? Niektóre również powinny znaleźć się na czarnej liście.
2. Te owoce mogą szkodzić nerkom
Nie oznacza to, że owoce należy wyrzucić z diety. Na pewno jednak pacjenci z chorobami nerek powinni zachować czujność, gdy mają chęć sięgnąć po niektóre z nich.
Są to:
- banany – jedno z lepszych źródeł potasu, które nie powinno być spożywane na co dzień przez pacjentów z chorobami nerek,
- awokado – to świetne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, preferowanych w diecie osób z chorobami nerek, niestety dodatkowo jedno średnie awokado może zawierać nawet 975 mg potasu, czyli dwukrotnie więcej niż średniej wielkości banan,
- czarna porzeczka – to 59 mg fosforu na 100 g owoców, pod tym względem czarną porzeczkę przebija tylko marakuja – w niej znajduje się aż 68 mg pierwiastka,
- suszone owoce – to nie tylko źródło pokaźnej ilości potasu (szczególnie morele), ale też łatwo przyswajalnej fruktozy, podczas gdy w chorobach nerek zaleca się zminimalizowanie konsumpcji węglowodanów prostych z powodu współwystępującej często hiperlipidemii czy problemów z tolerancją glukozy chorego,
- kiwi – zawiera sporo witaminy C, ale też w 100 g owocu znajduje się aż 312 mg potasu, a do tego szczawiany, których zdecydowanie unikać powinni chorzy z kamicą nerkową,
- pomarańcze – to kolejny owoc, który zawiera sporo potasu – w 100 g jest nieco ponad 200 mg tego pierwiastka.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl