Trwa ładowanie...

Mogą prowadzić do zapalenia lub marskości. Tych napojów wątroba nienawidzi

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 11.01.2023 12:11
Nie tylko alkohol szkodzi wątrobie
Nie tylko alkohol szkodzi wątrobie (Adobe Stock)

Zdrowo się odżywiasz, unikasz tłustych potraw, fast foodów i nadmiaru słodyczy, a mimo to masz problemy z wątrobą? Choć nie boli, to może alarmować, dając dolegliwości pod postacią niestrawności czy uczucia gniecenia. Wtedy warto przyjrzeć się także temu, co pijemy.

spis treści

1. Uważaj na wątrobę

Wątroba spełnia funkcję filtracyjną, detoksykacyjną czy metaboliczną w organizmie, ale to nie wszystko. Ten narząd w rzeczywistości odgrywa znacznie więcej ról, m.in. wpływa na odporność i ochronę przed infekcjami, reguluje krzepliwość krwi, produkuje żółć, cholesterol i niektóre białka związane z transportem tłuszczów w organizmie.

Dieta obfitująca w produkty wysokoprzetworzone, tłuszcze nasycone oraz cukier może prowadzić do odkładania się w wątrobie tłuszczu, a w konsekwencji – do uszkodzenia hepatocytów i rozwoju niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby (ang. non-alcoholic fatty liver disease, NAFLD). Przez lata może nie dawać niemal żadnych dolegliwości, ale jest niezwykle groźna, bo może prowadzić nawet do marskości wątroby i całkowitej utraty funkcji organu.

Zobacz film: "Detoks wątroby w prosty sposób. Oto 6 sprawdzonych metod"

2. Te napoje to zabójcy wątroby

Nie jest tajemnicą, że wątroba nie znosi alkoholu, a to dlatego, że będąc naturalnym filtrem dla wszystkich substancji toksycznych, wątroba jest szczególnie narażona na jego działanie.

Zbyt częste sięganie po trunki może skutkować odkładaniem się tłuszczu w wątrobie i przyczyniać do rozwoju stanu zapalnego. Alkoholowe stłuszczenie wątroby dotyczy aż 90 proc. osób, które nadużywają alkoholu.

Jednak niemal tak samo szkodliwe jak etanol są dla wątroby także inne napoje.

2.1. Słodzone cukrem napoje gazowane

Jedno z niedawno opublikowanych w "Clinical Gastroenterology and Hepatology" badań wykazało, że picie już co najmniej jednego słodzonego napoju dziennie przez okres pięciu do siedmiu lat może prowadzić do stłuszczenia wątroby. Wszystko przez obecny w napojach cukier, czy raczej jego nadmiar – półlitrowa butelka coli może zawierać nawet 55 g, czyli 11 łyżeczek cukru.

Inne badanie, prowadzone przez naukowców m.in. z Harvard TH Chan School of Public Health wykazało, że kobiety, które spożywały co najmniej jeden słodzony napój dziennie, były także o 73 proc. bardziej narażone na rozwój raka wątroby.

2.2. Napoje energetyczne

Popularne energetyki mogą być jeszcze bardziej szkodliwe dla wątroby niż napoje gazowane. Wszystko przez to, że poza cukrem lub sztucznymi słodzikami zawierają kofeinę, ale też dodatki witaminowe – chodzi o witaminę B3.

Badania wskazują, że takie połączenie, zwłaszcza jeśli nadużywamy energetyków, może prowadzić do ostrego zapalenia wątroby, a nawet nieodwracalnego uszkodzenia narządu.

2.3. Pełnotłuste mleko

Pełnotłuste mleko w nadmiarze może szkodzić wątrobie
Pełnotłuste mleko w nadmiarze może szkodzić wątrobie (Pixabay)

Wątroba wyjątkowo nie lubi tłuszczów nasyconych – znajdują się one w wysokoprzetworzonej żywności czy w produktach odzwierzęcych, jak tłuste czerwone mięso, masło czy smalec. Obecne są także w jednym napoju – pełnotłustym mleku.

Jedna szklanka mleka 3,2-procentowego to ok. 4,5 g tłuszczu, czyli mniej więcej 20 proc. dziennej dopuszczalnej normy tłuszczów nasyconych. Amatorzy kawy z mlekiem, płatków śniadaniowych na mleku czy kakao powinni zachować ostrożność, a najlepiej – odchudzić biały napój. Zwłaszcza że istnieją badania wskazujące, że niskotłuszczowy nabiał może redukować stan zapalny w wątrobie i wpływać pozytywnie na jej funkcje.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze