Mojito - kalorie, składniki, przepis
Mojito to bardzo popularny drink na bazie białego rumu. Cechuje go orzeźwiający smak i estetyczny wygląd. Chętnie zamawiają go zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Dostępny jest także w wersji bezalkoholowej. Jak przygotować mojito?
1. Co to jest mojito?
Mojito to bardzo popularny drink, pochodzący z Kuby. Ma bardzo charakterystyczny wygląd - podawany jest zwykle w wysokiej szklance, posiada lekko zieloną barwę i zawiera plasterki cytryny oraz liście mięty. Przygotowywany jest na bazie rumu, choć doczekał się wielu interpretacji, w tym także w wersji z wódką.
Koktajl ma także swój bezalkoholowy odpowiednik - virgin mojito. Jest to gazowana woda ze wszystkimi dodatkami, używanymi w klasycznym drinku, jednak nie zawiera rumu ani żadnego innego napoju procentowego.
Mojito, dzięki swojemu orzeźwiającemu smakowi, świetnie sprawdza się podczas letnich imprez i spotkań towarzyskich. Jest bardzo popularnym drinkiem w tzw. beach barach, obok słodkiej pinacolady i kolorowego aperol spritz.
1.1. Narodziny mojito
Mojito powstaje na bazie rumu, więc naturalnym jest, że jego korzeni szuka się na morzu. Popkultura sprawiła, że alkohol ten kojarzy się głównie z piratami oraz marynarzami. Rzeczywiście, historii mojito należy szukać w postaci angielskiego korsarza, kapitana Drake'a.
Żył on w XVI wieku, a jego ulubionym napojem była tafia - alkohol uzyskiwany z trzciny cukrowej - z dodatkiem cytryny oraz listkami mięty. O narodzinach mojito mówi się od momentu, w którym na skutek opracowania techniki destylacji rumu zaczęto używać go zamiast tafii.
Idealny do tego drinka rum uzyskiwano na Barbadosie, skąd z czasem zaczęto transportować go na cały świat. Skąd więc określenie, że mojito jest drinkiem kubańskim?
Wszystko to za sprawą pisarza, Ernesta Hemingwaya, który przyczynił się do ogromnego wzrotu popularności tego drinka, pijąc go regularnie w barze La Bodeguita del Medio w Hawanie.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
2. Kalorie i wartości odżywcze mojito
Standardowa porcja mojito waży ok. 200 gram i zawiera ok. 120 kalorii, w tym:
- 0.04 g tłuszczu
- 0.20 g białka
- 5 g węglowodanów
Jednocześnie mojito uważane jest za jeden z najmniej kalorycznych kolorowych drinków. Osoby na diecie mogą więc po niego sięgnąć, jeśli dbają o kaloryczność w ciągu dnia i nie chcą zamawiać słodszych koktajli.
3. Przepis na mojito
Idealne mojito, podawane w barach i pubach, składa się z:
- 40 ml białego rumu,
- 20 ml syropu cukrowego lub 2 łyżeczki cukru trzcinowego,
- 6 listków mięty,
- połówki limonki,
- 40 ml wody gazowanej,
- kruszonego lodu.
Aby przygotować drink, połówkę limonki należy pokroić na 4 części. Następnie wrzucić je go szklanki razem z listkami mięty i ugniatać tak długo, aż powstanie sporo soku. Następnie dodaje się cukier lub syrop cukrowy oraz rum
Do tak przygotowanej podstawy należy wlać wodę oraz wsypać lód. Mojito można dodatkowo udekorować listkami mięty lub plastrami limonki.
Wariacje na temat mojito zakładają także dodawanie do drinka owoców, np. malin, a także ziół, np. gałązek rozmarynu.
3.1. Jak podawać mojito?
Mojito najlepiej jest podawać w wysokiej szklance, której pojemność to minimum 350 ml. Pozwoli to zmieścić dużą ilość dodatków przy zachowaniu odpowiedniej ilości samego drinka.
Najlepsze będzie cienkie szkło, przez które dobrze widać pokruszony lód i wszystkie wykorzystane do przygotowania koktajlu dodatki.