Trwa ładowanie...

Mózg ci podziękuje. Spowolnisz jego starzenie i podkręcisz pracę

Avatar placeholder
12.05.2024 11:46
5 nawyków, za które podziękuje ci mózg
5 nawyków, za które podziękuje ci mózg (Getty Images)

Starzenie się to naturalny proces spowodowany upływem czasu. Warto pamiętać, że to nie tylko zmarszczki i siwe włosy, ale także spadek kondycji mózgu. Niektóre nawyki mogą spowalniać te mechanizmy, a inne je wręcz przyspieszyć.

spis treści

1. Kondycja umysłowa

Codzienne nawyki mają potężny wpływ na zdrowie i kondycję organizmu, również naszego mózgu. Układ nerwowy starzeje się wraz z naszym ciałem, ale to my sami mamy największy wpływ na jego kondycję.

Dieta, styl życia, harmonogram snu, czy forma spędzania czasu to tylko kilka z czynników, które wpływają na stan naszego umysłu. Co więc robić, by spowolnić starzenie mózgu i obniżyć ryzyko rozwoju chorób neurodegeneracyjnych?

1.1. Pamiętaj o odpoczynku

Sen to podstawa. Regularne niedosypianie i zarywanie nocy poważnie odbija się na zdrowiu psychicznym, ale na tym wcale się nie kończy. Niewystarczająca ilość snu prowadzi do problemów poznawczych i zwiększa ryzyko demencji.

Zobacz film: "Grejpfruty i jabłka przeciwdziałają zanikom pamięci na starość. Twój mózg ci podziękuje"

Gdy jesteśmy zmęczeni, spada nasza wydajność umysłowa, obniża się też samopoczucie. Ponadto brak snu sprzyja otyłości, zaburzeniom hormonalnym oraz wiąże się z zaburzeniami metabolicznymi.

Odpoczywać musi nie tylko ciało, ale także umysł. Warto każdego dnia zapewnić sobie przynajmniej 7 godzin snu.

1.2. Znajdź sposób na relaks

Przewlekły stres ma niezwykle destrukcyjny wpływ na nasze zdrowie. Problem stanowi nie tylko spadek nastroju i zmniejszenie motywacji do działania, ale także podwyższony poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu.

Warto więc znaleźć sposób, który pozwoli odreagować. Dla jednych może to być wysiłek fizycznych, dla innych medytacja. Bez względu na preferencje, mózg potrzebuje aktywności, która pomoże ochłonąć z emocji.

1.3. Mózg nie lubi używek

Alkohol i inne używki negatywnie odbijają się na pracy mózgu. Badania wykazały, że procentowe trunku powodują zmniejszenie objętości istoty szarej w korze mózgowej, która odpowiada za wiele ważnych funkcji.

Mocne trunki powodują obumieranie komórek nerwowych, pogarszają pamięć, negatywnie wpływają na procesy poznawcze i zwiększają ryzyko chorób neurodegeneracyjnych. Lepiej więc zrezygnować z kolejnego drinka.

1.4. Wartościowe hobby

Mózg nieustannie potrzebuje wyzwań. Nie szukaj gotowych rozwiązań i nie spędzaj wielu godzin na oglądaniu telewizji, poszukaj czegoś bardziej pobudzającego. Rozwiązuj krzyżówki, graj w szachy, rozwiązuj zadania logiczne.

1.5. Pamiętaj o diecie

Jadłospis również odgrywa kluczową rolę dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Najlepszym paliwem dla mózgu są kwasy tłuszczowe omega, magnez i witaminy z grupy B. Pamiętaj o odpowiednich pokarmach, by cieszyć się doskonałą kondycją umysłową przez wiele lat.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze