Tak pokonasz stres i bezsenność. Wystarczą cztery tygodnie
Nowe badania przeprowadzone przez APC Microbiome Ireland dają dużą nadzieję osobom zmagającym się z silnym, długotrwałym stresem. Wynika z nich, że dieta bogata w prebiotyki oraz sfermentowaną żywność pomaga zredukować stres i poprawia jakość snu. Na czym dokładnie polega dieta psychobiotyczna?
1. Dieta a stres
Co do tego, że jedzenie i stres są ze sobą powiązane, badacze od dawna nie mają żadnych wątpliwości. Dotychczas jednak nie było jasne, jak dokładnie zmiana diety wpływa na poziom stresu. Sprawdzili to naukowcy z APC Microbiome Ireland.
Do badania zrekrutowano 45 osób w wieku 18-59 lat, które na co dzień stosowały dietę niskobłonnikową. Osoby podzielono na dwie grupy – kontrolną oraz eksperymentalną.
Pierwsza grupa przez cztery tygodnie miała stosować się do ogólnych zasad żywieniowych opartych na piramidzie zdrowego odżywiania. Z kolei druga grupa w tym okresie miała stosować specjalnie opracowany jadłospis (tzw. dietę psychobiotyczną), w którym codziennie powinny znaleźć się:
- 2-3 porcje żywności fermentowanej (kapusta kiszona, kefir lub kombucha),
- 5-8 porcji ziaren,
- 6-8 porcji owoców i warzyw o wysokiej zawartości włókien prebiotycznych (np. por, cebula, jabłka, banany).
Ponadto grupa eksperymentalna miała także spożywać tygodniowo 3-4 porcje roślin strączkowych.
2. Niższy poziom stresu i lepsza jakość snu
Choć naukowcy mieli wątpliwości, czy czas eksperymentu trwa zbyt krótko, to jednak już po czterech tygodniach zaobserwowano widoczne efekty. Przede wszystkim w obu grupach poprawiła się jakość snu.
Jednak grupa stosująca dietę psychobiotyczną oceniła dodatkowo poziom swojego stresu znacznie niżej niż grupa kontrolna. Co więcej, spadek natężenia stresu był najbardziej zauważalny u tych osób, które bardzo restrykcyjnie stosowały się do zaleceń i jadły jak najwięcej wskazanych produktów.
3. Potrzeba więcej badań
Choć wyniki eksperymentu są obiecujące, to naukowcy zwracają uwagę, że potrzebne są dodatkowe badania, ponieważ grupa była niewielka, a okres obserwacji był stosunkowo krótki.
W kolejnych eksperymentach ważne jest także zwrócenie uwagi na to, który składnik diety bardziej wpływa na poziom stresu – błonnik, czy fermentowana żywność. Istotne jest też, by sprawdzić jak dieta działa na stres u chorych z zaburzeniami depresyjnymi i lękowymi.
Katarzyna Kurek, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl