Można odmłodzić się o 6 lat. Rewolucyjne odkrycie kardiologów
Naukowcy z American Heart Association opracowali zestaw lifehacke’ów, które mogą wydłużyć życie. Nazwali go "niezbędną do życia ósemką". Okazało się, że kluczem do długiego życia i zachowania młodości jest zdrowe serce.
1. Wiedzą, jak spowolnić starzenie się
Analiza ponad 6500 dorosłych wykazała wyraźny związek między dobrą kondycją układu krążenia a wolniejszym starzeniem się organizmu.
- Poprawiając zdrowie serca, możemy spowolnić starzenie się naszego organizmu. Im zdrowsze serce, tym młodsi biologicznie jesteśmy. Ponadto dbając o swoje serce, poprawiamy kondycję innych narządów, takich jak wątroba i nerki – mówi w rozmowie z nbcnews.com autorka badania Nour Makarem, adiunkt epidemiologii w Mailman School of Public Health na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku.
Po uwzględnieniu czynników społecznych, ekonomicznych i demograficznych badacze odkryli, że osoby, u których układ krążenia nie szwankuje, mają o sześć lat niższy wiek biologiczny, niż wskazuje na to metryka.
2. Life’s Essential 8
- Większe przestrzeganie wszystkich wskaźników Life’s Essential 8 i poprawa stanu zdrowia układu krążenia mogą spowolnić proces starzenia się organizmu i przynieść wiele korzyści w przyszłości. Skrócenie starzenia biologicznego nie tylko wiąże się z niższym ryzykiem chorób przewlekłych, takich jak choroby serca, ale wiąże się także z dłuższym życiem i niższym ryzykiem śmierci – podkreśla autorka badań.
2.1. Zdrowa dieta
To jeden z filarów Life’s Essential 8. Wysokie spożycie warzyw i owoców pełnych błonnika i antyoksydantów, odpowiednia ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz ograniczenie żywności wysokoprzetworzonej, tłuszczów nasyconych oraz cukru jest podstawą zdrowej dla serca i całego organizmu diety.
2.2. Aktywność fizyczna
Drugi istotny filar, jaki wskazują badacze. Minimum 150 minut tygodniowo umiarkowanej lub wzmożonej aktywności fizycznej pozwala zachować sprawność mięśni, kości czy stawów, serca i wreszcie mózgu.
2.3. Odpowiednia masa ciała
To czynnik skorelowany z dwoma poprzednimi – badania wskazują, że zbyt wysokie BMI przyczynia się do szeregu schorzeń. Nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko chorób układu krążenia, schorzeń metabolicznych, zwyrodnień stawów, a nawet nowotworów.
2.4. Kontrola cholesterolu
Najczęściej hipercholesterolemia to skutek niewłaściwej, obfitującej w tłuszcze nasycone i wysokokalorycznej diety oraz braku ruchu. Skutki podwyższonego cholesterolu to m.in. miażdżyca czy choroba niedokrwienna serca, obie mogą przyczyniać się do przedwczesnego zgonu z powodu zawału serca czy udaru mózgu.
2.5. Kontrola cukru
Właściwa kontrola glikemii jest bardzo ważna, bo pozwala na wczesnym etapie zdiagnozować zaburzenia gospodarki węglowodanowej, a nawet zapobiec cukrzycy typu 2. Według szacunków cukrzyca może skracać życie średnio o sześć lat.
2.6. Uwaga na ciśnienie krwi
Nadciśnienie to jeden z głównych problemów w społeczeństwach krajów rozwiniętych. Nadmiernie podwyższone ciśnienie tętnicze krwi uszkadza naczynia krwionośne, zwiększając ryzyko udaru, wpływa też negatywnie na pracę serca, może więc prowadzić do zawału.
2.7. Rezygnacja z nałogów
Zarówno alkohol, jak i papierosy nie tylko są śmiertelnym zagrożeniem dla zdrowia serca, ale też to dwa uznane kancerogeny.
2.8. Zdrowy sen
Coraz więcej badań podkreśla rolę snu w prawidłowym funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego czy nerwowego. Jedno z nich dowiodło, że sen krótszy niż pięć godzin zwiększa ryzyko zawału, a u osób z cukrzycą deprywacja snu to ryzyko podnosi aż dwukrotnie.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl