Na liście m.in. pizza. 7 produktów, które "bezlitośnie tną ryzyko raka"
Jak się bronić przed rakiem? Badania wskazują, że niemal połowy zachorowań można byłoby uniknąć, gdyby ludzie dbali o zdrowy styl życia. Zerwanie z nałogami, aktywność fizyczna i oczywiście dieta. W niej nie może zabraknąć siedmiu wyjątkowych produktów, których nie znosi rak. Zestawienie ucieszy miłośników włoskiej kuchni.
1. Czy styl życia ma wpływ na rozwój raka?
Szacuje się, że nawet jedna trzecia zgonów związanych z chorobą nowotworową to skutek nieodpowiedniego stylu życia. Nadwaga i otyłość zostały powiązane m.in. z większym ryzykiem raka trzustki, wątroby i nerek, jelita grubego czy piersi, dieta bogata w przetworzone czerwone mięso z rakiem jelita grubego, papierosy odpowiadają nawet za 90 proc. zachorowań na raka płuc, a nadużywanie alkoholu przyczynia się do rozwoju nowotworów m.in. krtani, przełyku, wątroby czy jelita grubego.
Innymi czynnikami pronowotworowymi są brak aktywności fizycznej czy nawet nadmiarowa ilość soli w diecie.
Są jednak i dobre wiadomości. Znane są też czynniki, w tym dietetyczne, które ryzyko raka zmniejszają. Badania ponad wszelką wątpliwość dowiodły, że wysokie spożycie błonnika może zapobiegać nowotworom jelita grubego, a ochronny antynowotworowy wpływ mają również warzywa i owoce bogate w antyoksydanty.
Na profilaktykę nowotworów przez zdrowy styl życia zwraca uwagę fizjoterapeuta, dietetyk i autor książki "Jak dożyć setki" Julian Sobiech.
"Mimo że nie każdy palacz umrze na raka płuc, to średnio mają oni na to kilkadziesiąt razy większą 'szansę' od niepalących. Ktoś, kto codziennie je chipsy, ma wyższe ryzyko raka żołądka czy jelita grubego – itd." - pisze w poście opublikowanym na Instagramie.
2. 7 produktów, które zmniejszają ryzyko nowotworów
"Na szczęście to działa także w drugą stronę – jest całkiem sporo produktów, które ze względu na zawartość przeróżnych odżywczych substancji bezlitośnie tną ryzyko raka (np. likopen, beta-karoten, kwasy omega-3 i cała masa antyoksydantów)" - dodaje dietetyk i fizjoterapeuta.
Wg Juliana Sobiecha do antynowotworowych produktów zaliczyć można:
- marchew - zmniejsza ryzyko raka piersi o 21 proc.,
- oliwę z oliwek - zmniejsza ryzyko czerniaka o 20 proc.,
- tłuste ryby - zmniejszają ryzyko śmierci z powodu raka o 23 proc.,
- prawdziwą włoską pizzę - zmniejsza ryzyko raka przełyku o 59 proc.,
- mleko z piersi matki - zmniejsza ryzyko raka u dziecka płci żeńskiej w przyszłości o 26 proc.,
- czosnek - zmniejsza ryzyko raka żołądka o 46 proc. i o 33 proc. raka jelita grubego,
- kawę - o kilkadziesiąt (27-31) procent zmniejsza ryzyko raka wątroby, gardła, jamy ustnej i trzonu macicy.
Julian Sobiech wyjaśnia, że już ponad 20 lat temu badacze z mediolańskiego Instytutu Mario Negri dowiedli, że jedzenie pizzy raz w tygodniu zmniejsza ryzyko raka przełyku nawet o 59 proc., pizza może też chronić przed rakiem jamy ustnej i przełyku oraz jelita grubego.
"Zasada ta działa jednak nie w przypadku tłustego fastfoodu w zachodnim stylu, a dla prawdziwej, włoskiej pizzy na cienkim cieście, z prawdziwym sosem pomidorowym, z małą liczbą dodatków i z odrobiną oliwy z oliwek" - przypomina autor wpisu.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl