Najgorsze alkohole. Są ciosem dla wątroby, rujnują jej pracę
Lekarze nie mają wątpliwości – alkohol jest toksyną, która ma szkodliwy wpływ na każdą komórkę naszego ciała, a cierpią na tym głównie serce, mózg czy żołądek. Są jednak trunki, które wyjątkowo szkodzą wątrobie i przyspieszają proces jej degeneracji. Które są najgorsze?
1. Wpływ alkoholu na wątrobę
Wątroba odgrywa szereg ról w organizmie, w tym służy do neutralizowania toksyn. Do nich należą papierosy, niektóre leki, środki psychoaktywne, w tym alkohol. To wątroba zatem jest jednym z najbardziej narażonych narządów - alkohol może prowadzić do stłuszczenia, hepatopatii alkoholowej, a nawet marskości organu.
Na szkodliwy wpływ etanolu na wątrobę wpływ ma ilość, częstotliwość picia, ale też ogólny stan zdrowia, płeć czy wiek. Zły wpływ może potęgować też jednoczesne palenie papierosów czy zażywanie leków - np. paracetamolu lub ibuprofenu, picie na pusty żołądek czy mieszanie alkoholi.
2. Najgorsze alkohole
Określone rodzaje alkoholu mogą nie tylko powodować większego kaca, czyli skutek biochemicznych przemian, za które odpowiada wątroba, ale też wyjątkowo źle wpływać na zdrowie.
2.1. Kolorowe drinki i słodkie wino
To właściwie dwa różne rodzaje alkoholi, ale łączy je jedno: słodki smak. Poza etanolem kolorowe drinki zawierają duże ilości cukru, barwniki czy sztuczne dodatki smakowe. Według Johns Hopkins Medicine wina deserowe z kolei mogą zawierać nawet 8 g cukru w około 100 ml produktu.
Ponieważ wątroba bierze udział w przemianach glukozy, nadmiar cukru jest dla niej wyjątkowo obciążający. Może utrudniać regenerację, a także zwiększać ryzyko stłuszczenia narządu. Wątroba szczególnie nie znosi cukru rafinowanego oraz syropu glukozowo-fruktozowego.
Co więcej, tuszowanie smaku mocnego, 40-procentowego alkoholu słodkim syropem, może sprawiać, że jesteśmy w stanie wypić więcej, co dodatkowo obciąża wątrobę.
Wreszcie, niektóre z drinków, jak white Russian czy kultowa piña colada to też źródło tłuszczów pod postacią śmietanki, czy mleczka kokosowego. To dla wątroby kolejny cios.
2.2. Drinki z napojem energetycznym
Bardzo popularne połączenie energy drinków z wysokoprocentowym etanolem jest niebezpieczne głównie dla serca i układu krążenia. Jednak nie tylko kardiolodzy przestrzegają przed tymi trunkami.
Okazuje się, że wątroba może nie poradzić sobie z tak wybuchową mieszanką. Połączenie dużej dawki cukru, etanolu oraz kofeiny, skutkować może ostrą niewydolnością organu.
2.3. Bimber, whiskey oraz absynt
Nie ma wątpliwości – im wyższa procentowa zawartość alkoholu, tym większe szkody dla wątroby. Dotyczy to takich trunków jak whiskey, która może mieć 43 o nawet 46 proc. etanolu, absyntu – 45 do 75 proc., czy wreszcie samogonu, zwanego potocznie bimbrem, mającego od 50 do 70 proc. alkoholu.
W przypadku tego ostatniego zachodzi ryzyko, że domowy destylat będzie zawierał pewne ilości toksycznego i śmiertelnie groźnego metanolu czy metali ciężkich, obecnych w aparaturze do produkcji trunku.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl