Najgorsze alkohole. Powoli wyniszczają wątrobę, żołądek i jelita
Niektórzy sądzą, że umiarkowane picie sprzyja zdrowiu. Zdaniem innych - nie ma bezpiecznej ilości alkoholu. Lekarze zwracają uwagę na to, że liczy się nie tylko ilość, ale i rodzaj spożywanego trunku. Które alkohole są najgorsze dla zdrowia?
1. Alkohol - wady i zalety
Alkohole mogą mieć negatywny wpływ na wątrobę, żołądek i jelita.
Wiadomo jednak również, że niektóre z nich mają pewne prozdrowotne atuty. Przykładowo czerwone wino może działać pozytywnie na pracę serca i układu krążenia. Z kolei w piwie stwierdzono obecność antyoksydantów, które sprzyjają pozbywaniu się wolnych rodników.
Jednak mylne jest przekonanie, że picie tych trunków może służyć zdrowiu. W każdym alkoholu znajduje się również etanol, który nie tylko szkodzi wątrobie, ale i uzależnia.
2. Alkohol - skutki spożywania
Po jednym kieliszku wina czy kuflu piwa nie powinno dojść do degeneracji narządów wewnętrznych, ale już regularne sięganie po etanol może spowodować takie schorzenia jak stłuszczenia wątroby, stany zapalne wątroby, jej zwłóknienie, a nawet marskość.
Układ pokarmowy osoby często pijącej alkohol może odpowiedzieć wrzodami, żylakami przełyku, problemami trawiennymi, mdłościami i refluksem oraz przewlekłymi nudnościami. Alkohol dostarcza organizmowi pustych kalorii, co przekłada się na zwiększone ryzyko przybierania na wadze.
3. Najbardziej szkodliwe alkohole
Spożywanie denaturatu jest oczywiście śmiertlenie szkodliwe. To płyn, który wprawdzie może odurzać jak inne alkohole, ale nie został stworzony z myślą o przemyśle spożywczym w celu konsumpcji. Podobnie przedstawia się kwestia czystego spirytusu.
Oczywiście szkodliwy jest również alkohol z niepewnych źródeł. Zdarzyć się może, iż zamiast etanolu jest to metanol, co może prowadzić do poważnych powikłań, trwałego uszczerbku na zdrowiu, a nawet do śmierci.
Wysoką szkodliwość mają również inne wysokoprocentowe alkohole, nawet te, które są legalnie w obrocie. Należy tu wymienić whiskey, burnon, absynt, wódkę, koniak i śliwowicę. Wina białe i czerwone oraz piwo, ze wględu na mniejszą zawartość alkoholu etylowego, można uznać za potencjalnie mniej niebezpieczne dla zdrowia.
Bardzo zgubne dla serca i układu krążenia są drinki na bazie wódki z napojami energetycznymi, czy nawet popularna wódka z colą, którą tak uwielbiają Polacy. Wzajemna interakcja kofeiny i etanolu może skutkować zawałem serca lub innymi powikłaniami groźnymi dla zdrowia, np. nadciśnieniem tętniczym krwi.
Zobacz też: Wódka plus energetyk. Mieszanka zabójczo niebezpieczna
Szkodliwie działają również wszelkie alkohole wypijane na pusty żołądek. Nie należy również mieszać kilku rodzajów alkoholu jednego dnia.
Niezdrowe są także drinki złożone z wódki ze słodkim sokiem, jak również piwo z sokiem - gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi może skończyc się jeszcze bardziej gwałtownym spadkiem, co w kontekście odwodnionego alkoholem organizmu może być niebezpieczne dla zdrowia i życia.
Choć oczywiście istnieją również różne sposoby na kaca, warto wziąć sobie do serca potencjalne zagrożenia powodowane alkoholem i zamiast leczyć skutki spożycia, lepiej wyeliminować po prostu przyczynę. Bez alkoholu można świetnie się bawić, a wątroba, żołądek i jelita na pewno odniosą dzięki temu szereg korzyści.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl