Najgorsze połączenie. W taki sposób kawa staje się trucizną
Coraz więcej badań wskazuje, że warto pić kawę. Mało kto myśli o niej dziś w kategoriach używek, a większość z nas zdaje sobie sprawę z prozdrowotnego działania małej czarnej. Jednak niemal nikt nie pamięta o tym, że czasami kawa może na nas wpływać niekorzystnie lub wręcz może nam szkodzić.
1. Uwaga na leki. Tych nigdy nie łącz z kawą
Kawa, a konkretnie - jej główny składnik aktywny, czyli kofeina, jest alkaloidem purynowym, który w różnoraki sposób może wpływać na działanie leków. Może zaburzać wchłanianie: nasilać lub osłabiać ich działanie. Dotyczy to zwłaszcza tych leków, które podobnie jak kofeina metabolizowane są w wątrobie przez te same izoenzymy.
Są również takie leki jak fluorochinolony, czyli antybiotyki o szerokim spektrum działania, które mogą nasilać działanie kofeiny zawartej w kawie. Z kolei w przypadku innych antybiotyków – cyprofloksacyny, penetreksu – kofeina może nasilać działanie leku i potęgować ewentualne działania niepożądane. Garbniki obecne w kawie, które odpowiadają za goryczkowy smak naparu, mogą osłabić działanie leków przeciwpsychotycznych.
Łączenie kawy z kwasem acetylosalicylowym, obecnym m.in. w aspirynie czy z innym lekiem przeciwbólowym – aminofenazonem – może nasilić toksyczne działanie substancji leczniczych.
Kawą lepiej nie popijać także takich leków jak:
- acyklowir,
- allopurynol,
- cetyryzyna,
- chlorpromazyna,
- diazepam,
- haloperydol,
- klomipramina,
- ranitydyna,
- teofilina,
- lewotyroksyna.
2. Najgorsze połączenie – kawa z alkoholem
Kawa i alkohol? Mocne espresso bywa składnikiem drinków na bazie alkoholu. To nie jest jednak dobre połączenie dla zdrowia.
Centers for Disease Control and Prevention (CDC) ostrzega, że połączenie kofeiny z alkoholem jest niebezpieczne. Jako stymulant kofeina może spowalniać odczuwanie reakcji po alkoholu, przez co jesteśmy w stanie wypić więcej. Skutkiem tego może być przedawkowanie alkoholu.
CDC uprzedza, że kawa na otrzeźwienie także nie jest dobrym pomysłem, gdyż "nie zmniejsza stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu ani we krwi i nie zmniejsza osłabienia spowodowanego spożyciem alkoholu".
3. Więcej kawy, mniej składników odżywczych?
Kawa zawiera cenne przeciwutleniacze, witaminy grupy B, a także mangan, potas, magnez czy fosfor. Jednak popijanie nią posiłków może w rzeczywistości prowadzić do złego przyswajania innych składników odżywczych.
Jednym z nich jest cynk, który w towarzystwie kawy nie wchłonie się z uwagi na obecność garbników w małej czarnej.
Badania wskazują również, że kawa może zmniejszać wchłanianie żelaza o 20-60 procent. Winne są taniny oraz polifenole. Dlatego nie należy pić jej do bogatego w ten związek posiłku ani popijać nią leków i suplementów diety zawierających żelazo.
Kawę chętnie podajemy do śniadania: kanapka z serem, owsianka na mleku czy śniadaniowy twarożek w towarzystwie filiżanki naparu? To także duży błąd, bo kawa ogranicza wchłanianie cennego pierwiastka z pożywienia – wapnia.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl