Trwa ładowanie...

Najgorszy błąd. Przekształca suszone grzyby w truciznę

Avatar placeholder
14.09.2023 12:37
Jeden błąd sprawia, że suszone grzyby zamieniają się w rakotwórczą truciznę
Jeden błąd sprawia, że suszone grzyby zamieniają się w rakotwórczą truciznę (Getty Images)

Suszone grzyby są nieodłącznym elementem wielu tradycyjnych potraw w kuchni polskiej. Ich wyjątkowy smak i liczne korzyści zdrowotne sprawiają, że są chętnie wykorzystywane w kulinariach. Ale jak prawidłowo suszyć grzyby, aby nie straciły swojego aromatu i wartości odżywczych?

spis treści

1. Dlaczego warto suszyć grzyby?

Suszenie grzybów to proces, który pozwala na wydobywanie ich pełnego smaku i aromatu, a także na przedłużenie ich trwałości. Suszone grzyby można z powodzeniem dodawać do wielu potraw, takich jak zupy, sosy, krokiety, pierogi, bigos, dania makaronowe czy pieczone mięsa.

Proces suszenia polega na odparowaniu nadmiaru wody z grzybów pod wpływem wysokiej temperatury, co pozwala na zachowanie ich na dłużej. To najprostsza i najmniej pracochłonna metoda na przedłużenie żywotności grzybów.

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

Choć może się to wydawać nieintuicyjne, grzybów nie powinno się myć przed suszeniem. Nadmierna wilgotność może bowiem prowadzić do rozwoju pleśni, która jest rakotwórcza i może przekształcić smaczny dodatek do potraw w niebezpieczną truciznę.

Zanim jednak przystąpimy do suszenia grzybów, powinniśmy dokładnie je oczyścić i przyciąć trzonki. Jeśli grzyby są bardzo brudne, można je oczyścić przy użyciu czystej, wilgotnej ściereczki. Pamiętajmy, że do suszenia nadają się tylko zdrowe, nienaruszone okazy.

2. Jakie gatunki grzybów nadają się do suszenia?

Nie wszystkie gatunki grzybów nadają się do suszenia. Najlepiej sprawdzają się te, które mają tzw. suchy kapelusz. Szczególnie polecane do suszenia są prawdziwki, podgrzybki brunatne, rydze o charakterystycznej pomarańczowej barwie oraz koźlarze, które zaliczane są do rodziny borowikowatych.

Co do maślaków, zdaniem doświadczonych grzybiarzy, suszenie jest możliwe, ale przed rozpoczęciem procesu konieczne jest usunięcie skórki, która może powodować problemy gastryczne, takie jak niestrawność czy bóle brzucha.

Pierwszym krokiem w procesie suszenia grzybów jest ich dokładne oczyszczenie. Następnie grzyby należy pokroić - małe sztuki na połówki, a większe na mniejsze kawałki. Do suszenia można wykorzystać piekarnik, suszarkę do grzybów lub suszarkę do owoców.

Jeśli korzystamy z piekarnika, suszenie powinno odbywać się w temperaturze 50 stopni Celsjusza. Proces ten trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu godzin. Po tym czasie grzyby należy przełożyć do szklanych naczyń ze szczelnym zamknięciem, np. słoików.

Następnie słoiki wkładamy ponownie do piekarnika i podgrzewamy je w temperaturze 100 stopni Celsjusza nie dłużej niż kwadrans. Dzięki temu grzyby na dłużej zachowają swój unikalny, przyjemny aromat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze