Najgorszy dodatek do kawy. Przyczyna wielu problemów zdrowotnych
Miłośników kawy nie brakuje. Co więcej, niektórzy nie są bez niej w stanie funkcjonować. Choć ten napój z kofeiną uznano za używkę, nie brakuje dowodów dotyczących pozytywnego wpływu kawy na zdrowie. Jak więc pić kawę, by sobie nie szkodzić?
1. Dobra wiadomość dla kawoszy
Wiele z naszych nawyków związanych z kawą sprawia, że napój bardziej nam szkodzi, niż pozytywnie wpływa na zdrowie. Kawa słynie ze z zawartości kofeiny, która ma właściwości pobudzające. Niewiele osób wie, że może także działać też przeciwbólowo, a nawet przeciwastmatycznie.
Kawa zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona i Alzheimera, gdyż pozytywnie wpływa na funkcje centralnego układu nerwowego i pobudza nasz mózg do pracy. Wiele osób nie jest w stanie obejść się bez małej czarnej z samego rana. Czy to błąd?
Kofeinowy napój przyspiesza metabolizm więc może okazać się pomocny podczas walki ze zbędnymi kilogramami. Z kolei wysoka zawartość antyoksydantów sprawia, że kawa chroni organizm przed działaniem wolnych rodników i oczyszcza go z toksyn.
2. Kiedy dodatki w kawie zaczynają szkodzić
Warto jednak pamiętać, że korzyści zdrowotne zależą od tego, co do tej kawy dodajemy. Dodajesz mleko, śmietankę, cukier lub smakowe syropy? W ten sposób tylko sobie szkodzisz i zamieniasz zdrowy napój w prawdziwą bombę kaloryczną.
Kawa ze słodkimi dodatkami prowadzi do kumulacji cukru w organizmie, więc nie tylko przyczynia się do otyłości i zwiększa ryzyko chorób metabolicznych, ale również przyspiesza procesy starzenia organizmu i wzmaga apetyt na słodycze.
Taka ''cukrowa pułapka'' doda nam energii, ale tylko na chwilę. Wtedy możemy poczuć nadmierną senność i znużenie. Jeśli jednak nie przepadasz za małą czarną, dodatki ogranicz do chudego mleka.
3. Z kawą nie należy przesadzać
Warto także pamiętać, że kawa nie ugasi pragnienia i nie zastąpi wody. Nadmierne spożywanie napoju może mieć odwrotne skutki i doprowadzić do odwodnienia, spadku energii i spowolnienia wchłaniania składników odżywczych.
Spożywanie więcej niż pięciu filiżanek kawy może także negatywnie odbić się na naszym wyglądzie, a nadmiar kofeiny będzie zaburzać rytm dobowy. Napój nie powinien też zastępować śniadania. Picie kawy na pusty żołądek może zwiększać ryzyko choroby wrzodowej lub nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl