Trwa ładowanie...

Najlepsza godzina na śniadanie. Serce będzie jak dzwon

 Katarzyna Prus
04.01.2024 19:06
O której najlepiej jeść śniadanie? Naukowcy podają konkret
O której najlepiej jeść śniadanie? Naukowcy podają konkret (Getty Images / Facebook)

To, co jemy ma kluczowe znaczenie dla zdrowia. Równie ważna jest też pora posiłków, szczególnie w przypadku śniadania. Okazuje się, że to może mieć wpływ nawet na ryzyko chorób serca.

spis treści

1. Późne śniadanie jest groźne dla serca

Choroby układu krążenia należą do niezwykle skutecznych zabójców, a niewłaściwa dieta jest jednym z ich sojuszników. To, co znajdzie się na talerzu jest kluczowe dla zdrowego serca.

Na czarnej liście jest przetworzona żywność, bogata w sól, tłuszcze nasycone i węglowodany proste. Należy się wystrzegać m.in. fast-foodów, słodyczy, gotowych dań, wędlin, słodzonych napojów, a także ograniczać alkohol.

Spóźnione śniadanie jest groźne dla serca
Spóźnione śniadanie jest groźne dla serca (Getty Images)
Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

Równie ważna jest pora posiłków, a ich pomijanie (szczególnie śniadania) może prowadzić m.in. do otyłości.

Badanie (objęło ponad 103 tys. osób, średnia wieku 42 lata) prowadzone przez NutriNet-Santé wskazują, jak zgubne i niebepieczne dla zdrowia może być zby późne jedzenie śniadania czy kolacji.

Okazało się, że zbyt późne śniadanie było bardzo szkodliwe dla serca. Każda godzina opóźnienia pierwszego posiłku zwiększała ryzyko problemów kardiologicznych.

Odwrotną tendencję zaobserwowano w przypadku dłuższego postu nocnego - zmniejszał ryzyko nawet o 7 proc., przy czym pora ostatniego posiłku okazała sie istotna zwłaszcza dla kobiet.
Im późniejsza kolacja, tym większe było ryzyko choroby niedokrwiennej serca.

2. Najlepsza godzina na śniadanie

Według autorów badania, optymalna pora na zjedzenie śniadania jest między godz. 7 a 9 rano. U osób, które jedzą pierwszy posiłek po godz. 10, ryzyko zawału rośnie nawet o 28 proc.. Opóźnione śniadanie wiązało się z niekorzystnymi parametrami m.in. zwiększeniem ciśnienia krwi, wysokim stężeniem białka C-reaktywnego, glukozy i insuliny oraz niższym poziomem lipoprotein HDL.

Późne śniadanie wpływa też na opóźnienie kolejnych posiłków i w rezultacie zaburza dobowy cykl żywieniowy, a to wpływa na pracę całego organizmu.

Podkreślają to także dietetycy, m.in. Tracy Parker z British Heart Foundation. Chodzi o związek między zegarem biologicznym a trawieniem i wchłanianiem składników odżywczych. Zakłócenia tego procesu mogą doprowadzić m.in. do zwiększenia ryzyka chorób serca.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze