Trwa ładowanie...

Najlepsze na problemy z żyłami. Zmniejszają stany zapalne i poprawiają krążenie krwi

 Karolina Rozmus
26.09.2022 17:53
Prof. Paluch przyznaje, że winogrona są nieocenione dla chorych z niewydolnością żylną
Prof. Paluch przyznaje, że winogrona są nieocenione dla chorych z niewydolnością żylną (Getty Images)

Niewydolność żylna to schorzenie, które odpowiada m.in. za ciężkość i bóle nóg, nieestetyczne pajączki na skórze, ale też może doprowadzić do groźnego dla życia zatoru w płucach. Jednym z elementów profilaktyki jest odpowiednia dieta, zwłaszcza zawierająca roślinne antyoksydanty, w tym resweratro. Mówi o nim flebolog, prof. Łukasz Paluch.

spis treści

1. Idealny produkt dla chorych na niewydolność żylną

- Winogrona są bardzo dobrym produktem dla osób z niewydolnością żylną. Zawierają bardzo dużą ilość korzystnie wpływającego na żyły resweratrolu. Wpływa korzystnie na gospodarkę cukrową w organizmie, działa przeciwstarzeniowo i antyoksydacyjnie – tłumaczy w jednym z wideo opublikowanym na Instagramie flebolog, prof. Łukasz Paluch.

Flebolog tłumaczy, w jaki sposób winogrona wpływają na organizm
Flebolog tłumaczy, w jaki sposób winogrona wpływają na organizm (Instagram)
Zobacz film: "Winogrona chronią przed zawałem serca i udarem mózgu. Ważne odkrycie naukowców z USA"

- Z mojego punktu widzenia najważniejsze jest jednak działanie zmniejszające stan zapalny w śródbłonku naczyń. Zmniejsza ryzyko progresji niewydolności żylnej, działa protekcyjnie na mikrokrążenie i poprawia przepływ krwi – dodaje.

Niewydolność żylna, jedna z najczęstszych schorzeń w dorosłej populacji Polaków, dotyka głównie kończyn dolnych. W związku z pionową postawą ciała krew odpływająca z nóg musi płynąć wbrew grawitacji. Umożliwiają to zastawki, jednak jeśli ulegną one uszkodzeniu, to część krwi cofa się, zalega w żyłach i w ten sposób prowadzi do uszkodzeń w obrębie naczyń krwionośnych.

- Bardzo polecam winogrona dla wszystkich osób, które cierpią na niewydolność żylną i problemy z układem limfatycznym – podsumowuje lekarz.

2. Jakie właściwości ma resweratrol i gdzie go szukać?

Resweratrol to najsilniej działający fitoskładnik, jaki poznała nauka. Po raz pierwszy został wyekstrahowany w latach 40. ubiegłego wieku z rośliny o nazwie ciemiężyca biała. Dziś wiadomo, że występuje w 70 gatunkach roślin, w tym właśnie w winogronach, a także produktach na ich bazie – mowa przede wszystkim o winie.

Potencjał tego polifenolu pokazuje m.in. słynny "paradoks francuski". Badania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przeprowadzone na 15-milionowej populacji, ujawniły zaskakujący fakt. Mieszkańcy Francji mimo diety obfitującej w cukry proste oraz tłuszcze mają zaskakująco niski odsetek zgonów spowodowanych chorobą wieńcową. Badacze przypisują tę zasługę właśnie wysokiemu spożyciu czerwonego wina.

- Alkoholu jako lekarze nie zalecamy, ale faktycznie zawartość polifenoli w czerwonym winie – głównie resweratrolu – sprawia, że ten rodzaj trunku ma pewne wartości dodane. Obserwuje się rzeczywiście wpływ na zwiększenie cholesterolu HDL, działanie przeciwmiażdżycowe i ochronne na naczynia krwionośne. Jest to zasługa polifenoli, a nie alkoholu – podkreśla w rozmowie z WP abcZdrowie diabetolog, internista i dietetyk z Harmony Medical w Krakowie, lek. Edyta Sekuła.

Jakie jeszcze działanie przypisuje się resweratrolowi?

  • przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze oraz antybakteryjne,
  • neuroprotekcyjne,
  • przeciwnowotworowe,
  • hamuje agregację czerwonych krwinek, zmniejszając ryzyko tworzenia się zakrzepów,
  • pobudza lipolizę odpowiedzialną za spalanie tkanki tłuszczowej,
  • poprawia wrażliwość komórek na insulinę.

Resweratrol w produktach spożywczych obecny jest nie tylko w ciemnych winogronach, ale także w orzeszkach ziemnych i owocach jagodowych oraz pomidorach, ananasach, a także w czekoladzie i kakao.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze