Trwa ładowanie...

Najlepsze sposoby na kaca. Grunt to zapobiegliwość

Avatar placeholder
10.12.2019 14:47
Najlepsze sposoby na kaca. Pomogą złagodzić objawy zatrucia alkoholowego
Najlepsze sposoby na kaca. Pomogą złagodzić objawy zatrucia alkoholowego (123rf.com)

Ból głowy, mdłości, bóle mięśni i drżenie rąk to typowe oznaki ''syndromu dnia następnego''. Gdy zdarzy nam się przeholować z alkoholem, na drugi dzień czujemy się niezbyt przyjemnie. Jest kilka sposobów, żeby ograniczyć nieco złe skutki działania alkoholu. Ważna jest zapobiegliwość.

1. Skąd bierze się kac?

Kac to nic innego jak zatrucie alkoholowe. W wątrobie etanol przekształcany jest w aldehyd octowy i kwas octowy. Te dwie substancje są dla nas toksyczne. Aldehyd octowy powoduje wzrost ciśnienia krwi i przyśpieszenie tętna. To przez niego nasze policzki robią się czerwone, a rano boli nas głowa i mamy mdłości.

Naturalne lekarstwa na kaca
Naturalne lekarstwa na kaca [8 zdjęć]

Ból głowy, nudności, osłabienie i złe samopoczucie to dolegliwości, które mogą się pojawić po udanej

zobacz galerię

Kwas octowy z kolei bardzo źle wpływa na stan naszego żołądka. Ich połączenie sprawia, że następnego dnia rano czujemy się bardzo źle.

Zobacz film: "Regenerujący napój pomoże zwalczyć kaca"

Nie ma jednego skutecznego lekarstwa na kaca, ale jest kilka sposobów, żeby zmniejszyć jego intensywność, a jeśli już do niego dojdzie złagodzić skutki.

2. Sposoby zapobiegania kacowi

Jednym z powodów, przez które cierpimy po suto zakrapianej imprezie, jest odwodnienie. Alkohol powoduje, że tracimy wodę, wypłukuje też elektrolity z organizmu. Przed i w trakcie imprezy pij dużo niegazowanej wody mineralnej.

Zobacz też: Smoothie na kaca. Prosty przepis

Nie zapomnij też nawodnić się przed snem. Dzięki temu rano obudzisz się w trochę lepszym stanie.

Co jeszcze? Podczas picia zadbaj też o odpowiednie przekąski. Alkohol zmniejsza ilość glukozy we krwi. Staraj się go uzupełniać na bieżąco jedząc lekkostrawne posiłki. Wiemy, że podczas picia łatwiej się skusić na frytki, chipsy i inne tłuste dania, ale ich zjedzenie sprawi, że rano do bólu głowy dołączy też ból brzucha spowodowany niestrawnością.

Uważaj też na to co pijesz. Z badań wynika, że osoby, które piją czyste alkohole na bazie etanolu (czyli wódkę) mają mniej dotkliwe objawy kaca, niż osoby pijące ciemniejsze trunki - whisky, brandy i czerwone wino.

W tych drugich jest więcej metanolu, który rozkłada się w wątrobie do bardziej toksycznego formaldehydu.

3. Sposoby na łagodzenie objawów kaca

Budzisz się rano z bólem brzucha, głowy, mięśni i suchością w ustach. Co zrobić żeby zmniejszyć objawy kaca i szybciej postawić się na nogi? Po pierwsze uzupełnij glukozę i witaminę C. Pomóc może w tym ciepła woda z sokiem z cytryny i dwiema łyżkami miodu.

Jeśli masz odwagę, możesz też wypróbować metodę klina. Mała dawka etanolu powstrzyma rozkład metanolu i dzięki temu pomaga zwalczać objawy kaca. Pomocne mogą okazać się też preparaty na bazie NAC (N-acetylocysteina). W połączeniu z witaminą B1 neutralizują wolne rodniki.

Sprawdź: Alkohole, które powodują najgorszego kaca

Sprawdzą się też wszelkie koktajle stawiające na nogi. Najlepsze są te na bazie soku pomidorowego - uzupełniają potas. Sprawdzą się też produkty kwaśne, np. kiszonki. Uzupełnisz dzięki nim witaminę C.

Jeśli samopoczucie ci na to pozwala, przejdź się na spacer. Możesz też otworzyć okno w pokoju. Świeże powietrze dotleni komórki i sprawi, że poczujesz się lepiej.

Organizm potrzebuje czasu na pozbycie się toksyn, dlatego usuwanie skutków przedawkowania alkoholu może trwać wiele godzin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze