Trwa ładowanie...

Największy grzyb świata zajmuje 1600 boisk piłkarskich. Do tego jest jadalny i rośnie w Polsce

Avatar placeholder
31.10.2024 12:24
Grzyb ten powoduje opieńkową zgniliznę korzeni, chorobę korzeni drzew i krzewów - zazwyczaj uszkadza sosnę zwyczajną i świerk pospolity
Grzyb ten powoduje opieńkową zgniliznę korzeni, chorobę korzeni drzew i krzewów - zazwyczaj uszkadza sosnę zwyczajną i świerk pospolity (Getty Images)

Grzyb, który po raz pierwszy odkryto w Górach Błękitnych w Oregonie w 2001 roku, podważa tradycyjne wyobrażenia o tym gatunku. W Kanadzie zajmował powierzchnię 965 hektarów, co odpowiada wielkości około 1600 boisk piłkarskich. To największy żyjący organizm na świecie.

spis treści

1. To jeden organizm

To nie jest tradycyjnie pojmowany grzyb typu borowik, z kapeluszem i trzonem. Ma niewidoczną strukturę, rozsianą po całym lesie i połączoną za pomocą ryzomorfów, przypominających sznurek.

Armillaria ostoyae, czyli grzyb zabijający drzewa, który powoduje chorobę korzeni Armillaria, jest jednym organizmem, który może zajmować powierzchnię 9,65 km kw., czyli mniej więcej tyle, co 6000 lodowisk hokejowych lub 1600 boisk piłkarskich.

Jak komentuje dr Catherine Parks, patolożka roślin badawczych w Służbie Leśnej Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) i koordynator zespołu badawczego: "To jeden organizm, który zaczął się jako mikroskopijny zarodnik, a następnie rozrósł się wegetatywnie, jak roślina. Z szerszego naukowego punktu widzenia kwestionuje to, co myślimy o pojedynczym organizmie".

Zobacz film: "Zupa enchilada jest idealna na jesienny obiad. Syci i rozgrzewa"

2. "Jedna wielka sterta grzyba"

Naukowcy ujawnili swoje odkrycia dotyczące ogromnego grzyba oraz sposób, w jaki odkryli, że jest to pojedynczy organizm w "Canadian Journal of Forest Research".

Badając chorobę korzeni Armillaria, która jest zabójcą drzew w wielu częściach Stanów Zjednoczonych i w całej południowej Kanadzie, naukowcy zbierali próbki grzyba z różnych punktów lasu. Potem zmapowano jego zasięg i potwierdzono tożsamość genetyczną. Jego wiek oceniany jest na 2000-8500 lat.

Początkowo badacze sądzili, że poszczególne organizmy grzybowe rosły w odrębnych skupiskach w lesie. Nikt nie spodziewał się, że będą reprezentować jeden ciągły organizm.

- To jest po prostu jedna wielka sterta grzyba ze wszystkimi tymi włóknami, które wychodzą pod powierzchnię. Fakt, że taki organizm rośnie w lesie od tysięcy lat, naprawdę poszerza nasz pogląd na ekosystem leśny i sposób jego funkcjonowania - dodała Parks.

Oznacza to, że grzyb, w całej swojej rozległej okazałości, jest naturalnym uczestnikiem cyklu leśnego. W Polsce jest znany pod nazwą opieńka ciemna i jest gatunkiem jadalnym. Grzyb ten powoduje opieńkową zgniliznę korzeni, chorobę korzeni drzew i krzewów - zazwyczaj uszkadza sosnę zwyczajną i świerk pospolity.

Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze