Trwa ładowanie...

Najzdrowsze warzywo strączkowe. Zbija ciśnienie, chroni przed udarem

 Maciej Rugała
09.02.2023 07:34
Fasola maślana jest prawdziwą "potasową bombą"
Fasola maślana jest prawdziwą "potasową bombą" (Getty Images)

Nadciśnienie tętnicze dotyka z roku na rok więcej osób. Nieleczone może doprowadzić do udaru, zawału lub wielu innych, ciężkich stanów. Z pomocą może przyjść nam roślina doceniana dotąd głównie za wysoką zawartość białka. Teraz badacze odkryli, jak działa na serce i mózg.

spis treści

1. Sód podwyższa ciśnienie. Potas je obniża

Nadciśnienie tętnicze dotyka z wiekiem coraz więcej osób. Jest zagrożeniem nie tylko ze względu na ryzyko udaru i zawału mięśnia sercowego - może też prowadzić do uszkodzenia nerek i wzroku. Czynnikiem, który może temu zaradzić, jest dieta. I chodzi nie tylko o unikanie od cukrów prostych, tłuszczów trans i wysokoprzetworzonej żywności. Tajemnicą właściwego ciśnienia może być uwzględnienie w diecie fasoli maślanej.

Zobacz film: "Na co pomaga sok z selera?"

Pośród wymienionych wcześniej czynników ryzyka nadciśninia znalazł się sód. Warto w tym miejscu wspomnieć, że działa on antagonistycznie (przeciwnie) do potasu, którego jony obniżają ciśnienie krwi. Właśnie dlatego American Heart Association zaleca wzbogacanie diety o konkretne rośliny strączkowe - fasola maślana ma więcej potasu niż ta sama ilość bananów.

2. Leczenie nadciśnienia dietą, zamiast lekami?

Badania opublikowane na łamach British Medical Journal dowiodły, że dieta wysokopotasowa skutecznie pomaga w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Badaniami objęto blisko 1600 pacjentów.

W rozdziale wniosków badawczych możemy przeczytać: "Wysokiej jakości wyniki wskazują, że zwiększona podaż potasu obniża ciśnienie u osób z nadciśnieniem i nie ma działania ubocznego na stężenie lipidów we krwi, stężenie katecholaminy lub funkcje nerek. Zwiększona ilość przyjmowanego potasu związana była z ok. 24 proc. niższym ryzykiem udaru".

To pokazuje, jak ważne może być leczenie dietą. Leki stosowane w zwalczaniu objawów chorób serca i naczyń to często betablokery - preparaty skuteczne, ale powodujące poważne działania niepożądane. Należy do nich między innymi zaburzenie gospodarki lipidowej, zaburzenia oddychania i spadek libido.

Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze