Rośnie w Polsce. Zawiera składnik, który chroni przed rakiem jelita grubego
Chociaż w naszym kraju panują doskonałe warunki do uprawy tych owoców, to nie cieszą się one wśród Polaków zbyt dużą popularnością. Minikiwi, dereń, jagoda kamczacka oraz rokitnik to superprodukty, które warto jak najszybciej włączyć do swojej diety.
1. Polskie kiwi
Ten mały krewniak kiwi został "oswojony" w Polsce, stąd eksporterzy określają go mianem "polskiego kiwi". Interesującym faktem jest, że należy on do rodziny owoców jagodowych, oferuje niewiele kalorii, ale posiada za to bogactwo składników odżywczych.
Dlaczego warto po nie sięgać częściej? Odkryjmy, co kryje ta witaminowa bomba:
- witaminę C – 100 g tego owocu zaspokaja nawet 70 proc. dziennego zapotrzebowania,
- witaminę E – znaną jako potężny antyoksydant, witaminę młodości, a minikiwi zawiera jej więcej niż tradycyjne kiwi,
- polifenole – to one mają silne właściwości antynowotworowe,
- błonnik – dobrze wpływa na układ trawienny, chroni przed cukrzycą i nowotworami jelita grubego,
- luteinę – minikiwi to jej bogate źródło.
2. Jagoda kamczacka
W Polsce wciąż za mało znana, a przecież to superprodukt. "Haskap", czyli jej inna nazwa, pochodzi od słowa oznaczającego "eliksir życia" w języku tubylców z wyspy Hokkaido. Jagody kamczackie działają przeciwzapalnie, neuroprotekcyjnie i antynowotworowo.
W tych fioletowych owocach znajdziemy:
- antocyjany – flawonoidy nadające kolor jagodom,
- kwercetynę – kolejny z flawonoidów, o silnym działaniu przeciwmiażdżycowym, który może redukować poziom cholesterolu i trójglicerydów, a także poprawiać ciśnienie krwi.
Jagody kamczackie zapewniają również spore ilości witaminy C i K, jak również magnezu, potasu i manganu.
3. Dereń jadalny
Owoce derenia to źródło witaminy C, A i P. Dereń jest szczególnie polecany osobom z niedokrwistością, ze względu na żelazo, które, wspierane przez witaminę C, jest efektywniej wchłaniane. Owoc ten zawiera również znaczące ilości wapnia, fosforu, manganu, miedzi i cynku.
Dereń posiada też flawonoidy, które działają przeciwzapalnie. Jego spożywanie może wspierać zdrowie osób z nadciśnieniem, dzięki działaniu moczopędnemu. Jest także ceniony, gdyż zwiększa odporność na infekcje.
4. Rokitnik
To owoc znany od czasów starożytnych, który ostatnimi czasy ponownie zyskał na popularności. Można go znaleźć w sklepach, aptekach czy drogeriach. Rokitnik jest stosowany wspomagająco w chemioterapii, ale też wykorzystywany do produkcji suplementów.
- Obecna w rokitniku dysmutaza ponadtlenkowa to najsilniejszy antyoksydant, główna broń komórek przed wolnymi rodnikami. To najsilniejsza antynowotworowa tarcza. Rokitnik zawiera jej czterokrotnie więcej niż żeń-szeń. Rokitnik ma np. dziesięciokrotnie więcej witaminy C niż cytryna i zachowuje ją w przetworach. Stąd jego piękny złoty kolor soków i dżemów – mówi prof. Stanisław Pluta z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, przytaczany na łamach polskiesuperowoce.pl.
Rokitnik zawiera ponad 190 prozdrowotnych związków – są to witaminy, antocyjany, flawonoidy, kwasy tłuszczowe. Podobnie jak minikiwi czy jagoda kamczacka, jest wyjątkowo cennym źródłem witaminy C.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Wyślij nam przez dziejesie.wp.pl