Trwa ładowanie...

Najzdrowszy polski miód. Wciąż budzi kontrowersje

Avatar placeholder
Natalia Sałek 21.08.2023 16:27
To najzdrowszy polski miód. Wielu go nie zna
To najzdrowszy polski miód. Wielu go nie zna (Getty Images)

Mówią o nim - nektar życia. Wiele osób uznaje miód nawłociowy za jeden z najzdrowszych z dostępnych na rodzimym rynku. Jak deklarują producenci, odznacza się długą listą działań leczniczych - m.in. wzmacnia serce, nerki i wątrobę. Mimo niezaprzeczalnych walorów smakowych miód nawłociowy ma też swoich przeciwników.

spis treści

1. Czy warto jeść miód nawłociowy?

Uprawa nawłoci jest w Unii Europejskiej zakazana od 2012 r., jednak roślina bardzo szybko opanowuje nieużytki i potrafi w przeciągu kilku lat wyprzeć z danego obszaru nawet 90 procent innych roślin. Wielu pszczelarzy chętnie sięga po rośliny dziko porastające łąki, zwłaszcza na terenie Małopolski czy na Podkarpaciu i zbiera miód nawłociowy.

Miód z nawłoci jest płynny, łatwo się rozsmarowuje i ma dość charakterystyczny posmak z gorzko-kwaśną nutą. Wiele osób ceni ten rodzaj miodu nie tylko ze względów smakowych, ale również w związku z dużą zawartość flawonoidów, witamin i mikroelementów.

Zobacz film: "Irlandzki miód wrzosowy tak dobry jak miód manuka"

Produkt jest zalecany m.in. osobom cierpiącym na kamicę nerkową i nadciśnienie - ma pomagać w wyrównaniu ciśnienia krwi. Z kolei zawarta w nim rutyna i kwercetyna poprawiają ukrwienie i mają właściwości przeciwzakrzepowe.

Od 2012 r. na terenie Unii Europejskiej zakazano sprzedaży i sadzenia nawłoci
Od 2012 r. na terenie Unii Europejskiej zakazano sprzedaży i sadzenia nawłoci (Adobe Stock)

## Niekorzystny wpływ na środowisko

Dr Magdalena Lenda z Instytutu Ochrony Przyrody PAN wraz z zespołem z australijskiego Uniwersytetu w Queensland wskazują na wątpliwości dotyczące tego rodzaju miodu. Naukowcy w pracy opublikowanej na łamach "Ecology Letters" kwestionują dowody na jego prozdrowotne właściwości.

Wprawdzie są prace wskazujące m.in. na wyższą aktywność antybiotyczną miodu nawłociowego, nawet w stosunku do miodu manuka - uznawanego za najzdrowszy na świecie. Jednak, jak zauważa dr Lenda, badania miodu nawłociowego nie były prowadzone na ludziach.

Kontrowersje dotyczące tego gatunku miodu wynikają przede wszystkim z pobudek ekologicznych, nawłoć może mieć bardzo niekorzystny wpływ na środowisko.

- Nawłoć to tzw. roślina allelopatyczna - można powiedzieć, że stosuje broń chemiczną, aby wyeliminować ze swojego terenu inne rośliny - podkreśla badaczka w rozmowie z PAP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze