Trwa ładowanie...

Nasila ból i obrzęki, zwiększa ryzyko dny moczanowej. Ogranicz natychmiast

 Katarzyna Gałązkiewicz
14.01.2023 18:39
Pieczywo drożdżowe może zwiększać ryzyko dny moczanowej
Pieczywo drożdżowe może zwiększać ryzyko dny moczanowej (Adobe Stock)

Dna moczanowa to choroba, która powstaje w wyniku wysokiego stężenia kwasu moczowego we krwi. W stawach i ścięgnach odkłada się moczan sodu w postaci kryształków, co wywołuje dolegliwości bólowe. Okazuje się, że ataki dny moczanowej zwiększa żywność bogata w drożdże.

spis treści

1. Unikaj żywności z wysoką zawartością puryn

Dna moczanowa zwana także podagrą jest chorobą zapalną stawów, której pierwotną przyczyną jest podwyższone stężenie kwasu moczowego we krwi. Choroba charakteryzuje się odkładaniem w tkankach kryształów moczanu sodu. Najczęściej zajmuje stawy, co zazwyczaj objawia się:

  • atakami bardzo silnego bólu,
  • obrzękiem i ograniczeniem ruchomości chorego stawu.

W zaawansowanej postaci choroby dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia narządu ruchu i niesprawności, a także do zajęcia innych narządów, np. uszkodzenia nerek, kamicy moczowej, tworzenia guzków dnawych w tkankach miękkich.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

Według brytyjskiego Towarzystwa Dny Moczanowej dieta bogata w purynę może wywołać pięciokrotny wzrost ataków dny moczanowej. Puryny znajdują się w prawie każdym pokarmie. Jedne są w nie bogate a inne nie. Najważniejsze, aby spożywać takie posiłki, które zawierają jak najmniej puryn, ponieważ zwiększają one stężenia kwasu moczowego we krwi.

"Twoja dieta odgrywa ważną rolę zarówno w wywoływaniu dny moczanowej, jak i w zmniejszaniu prawdopodobieństwa wystąpienia bolesnych ataków, którymi charakteryzuje się dna moczanowa" - komunikują eksperci.

2. Jakich produktów unikać przy dnie moczanowej?

Właściwa dieta jest kluczowa w walce z dną moczanową. Brytyjskie Towarzystwo Dny Moczanowej zaleca ograniczenie spożycia:

  • podrobów: np. wątroby i nerek, serc, płuc, żołądków,
  • dziczyzny: np. bażanta, królika,
  • tłustych ryb: m.in. anchois, śledzi, makreli, sardynek, szprotów,
  • owoców morza: zwłaszcza małży, krabów, krewetek, kawioru,
  • alkoholu,
  • produktów zawierających fruktozę: słodkich napojów, bardzo słodkich owoców.

Eksperci z Wielkiej Brytanii zalecają także unikanie żywności bogatej w drożdże. Jak twierdzą, mogą one aż pięciokrotnie zwiększać ryzyko ataków choroby. Drożdże występują niemal we wszystkich produktach piekarniczych, pizzy, bulionach w kostce i w proszku (nawet tych eko), zupach i daniach instant (ekstrakt drożdżowy, hydrolizat białka roślinnego). Należy ograniczać ich ilość w diecie.

Wskazane jest natomiast spożywanie niskotłuszczowych produktów mlecznych, ponieważ wykazano, że obniżają one stężenie kwasu moczowego. Ponadto można także spożywać wszelkie warzywa oraz pozwalać sobie na kawę i herbatę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze