Trwa ładowanie...

Naturalna odtrutka dla wątroby. Kosztuje grosze

 Katarzyna Prus
28.01.2023 18:06
Kurkuma wspomaga usuwanie toksyn z wątroby
Kurkuma wspomaga usuwanie toksyn z wątroby (Getty Images)

Odtruwa i regeneruje. Niepozorny żółty proszek dostępny w każdym sklepie spożywczym jest sprzymierzeńcem nadwyrężonej wątroby i pomaga jej pracować na pełnych obrotach. Znana z orientalnej kuchni kurkuma ma też wiele innych zdrowotnych właściwości, więc warto po nią sięgnąć nie tylko dla smaku.

spis treści

1. Kurkumina zbawienna dla zdrowia

Kurkuma nazywana "indyjskim złotem" - to przyprawa ceniona od wieków, nie tylko za specyficzny smak, ale też zbawienny wpływ na zdrowie.

Kurkumina może pomagać w regeneracji wątroby
Kurkumina może pomagać w regeneracji wątroby (Getty Images)
Zobacz film: "Kurkuma przedłuża życie. To udowodnione naukowo"

Zawdzięcza to swojemu głównemu składnikowi czyli kurkuminie, która działa przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie, immunomodulująco.

Ze względu na działanie antyhepatotoksyczne jest zbawienna dla wątroby. Może pomagać w jej regeneracji (nawet po uszkodzeniach spowodowanych alkoholem lub lekami) i usuwaniu toksyn. Taki detoks pomoże jej pracować na pełnych obrotach.

Z drugiej jednak strony, osoby z chorobami wątroby powinny na nią uważać, bo zwiększa wydzielanie żółci.

Ma korzystny wpływ na metabolizm, przyspiesza procesy trawienia, a tym samym wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. Jest też skuteczna między innymi przy chorobach tarczycy.

2. Z umiarem i nie dla każdego

W Polsce najłatwiej dostać kurkumę w postaci sproszkowanej. Jest też dodawana do soków i szotów. Taki napój można też przygotować w domu, wystarczy dodać kurkumę do wody z cytryną, imbirem i miodem. Można ją dodawać do każdego dania, ale warto pamiętać, by robić to z umiarem. Nadmiar może się skończyć podrażnieniem żołądka i problemami gastrycznymi (m.in. biegunką).

Eksperci z WHO określili maksymalną dzienną dawkę dla kurkuminy na poziomie 3 mg/kg masy ciała.

Kurkuma nie jest też wskazana przy chorobach żołądka, bo pobudza go do wytwarzania większej ilości kwasu żołądkowego i może wywołać poważne podrażnienia. Warto też zachować ostrożność w przypadku zażywania leków rozrzedzających krew. Jej właściwości oczyszczające mogą nasilać ich działanie, choć sam mechanizm nie jest do końca znany.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze