Kurkumina doskonale działa na mózg. Pomaga w walce z chorobą Alzheimerem
Międzynarodowy zespół naukowców opracował technologię umożliwiającą bezpośrednie podanie kurkuminy do komórek organizmu. Dzięki temu organiczny związek chemiczny jest znacznie lepiej wchłaniany. Według naukowców korzyści z tego odkrycia dla ludzi są ogromne.
1. Pozytywne działanie kurkuminy
O zdrowotnych właściwościach kurkumy dietetycy rozpisują się od lat. Zachwalają przede wszystkim przeciwzapalne właściwości kurkuminy. Podejrzewano także, że przyprawa może pozytywnie wpływać na walkę z chorobami nowotworowymi, Alzheimerem, czy chorobami serca. Przez wiele lat lekarze próbowali udowodnić te twierdzenia naukowo.
Zobacz także: Jak kurkumina wspiera organizm do walki z rakiem?
Problemem okazało się wchłanianie przez organizm kurkuminy, która jest słabo przyswajalna. Naukowcy z University of South Australia (UniSA), McMaster University w Kanadzie i Texas A&M University odkryli, w jaki sposób można dostarczać kurkuminę do organizmu, by oddziaływała na niego prawidłowo.
2. Wpływ kurkuminy na organizm
Ich zdaniem, kurkumina najlepiej wchłania się podawana w nanocząsteczkach bezpośrednio do komórek organizmu. Takie działanie ma zwiększyć efektywność zażywania kurkuminy o 117 proc. W badaniu przeprowadzonym na zwierzętach dowiedli, że kurkumina podawana bezpośrednio do komórek mózgu nie tylko zapobiega łagodnym zaburzeniom poznawczym, ale również wspomaga mózg przy odbudowie komórek mózgowych.
Zobacz także: Dlaczego warto jeść curry?
Według profesora Xin-Fu Zhou, z University of South Australia, to odkrycie może pomóc w przyszłości walczyć ze zmianami mózgu wywoływanymi przez chorobę Alzheimera.
3. Kurkumina a wirus opryszczki i HIV
Okazuje się, że kurkumina może skutecznie wspierać nie tylko komórki mózgowe. Naukowcy zdecydowali się podać jej cząsteczki bezpośrednio do komórek również innym chorym, którzy wzięli udział w eksperymencie. W przypadku osób zarażonych opryszczką narządów płciowych, kurkumina sprawiła, że choroba przestała się rozprzestrzeniać.
W podsumowaniu badań lekarze piszą, że kurkumina jest w stanie powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa opryszczki, zmniejsza stan zapalny powodowany przez wirusa, jak również sprawia, że organizm osoby zarażonej jest znacznie mniej podatny na zakażenie wirusem HIV.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl