Naukowcy wykazali związek między spożyciem kawy a podwyższonym cholesterolem. Problem dotyczy tylko jeden płci
Badania przeprowadzone przez norweskich naukowców wskazują, że kawa może podnosić poziom cholesterolu. Co ciekawe badacze zauważyli, że taka reakcja jest obserwowana tylko u mężczyzn. Sprawdzono też, czy znaczenie ma sposób przyrządzania kawy.
1. Kawa zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych
Naukowcy przyzwyczaili nas do tego, że kolejne badania mogą przynosić skrajne wnioski na temat szkodliwości, bądź korzyści związanych ze spożywaniem danego produktu. Tak właśnie wygląda to w przypadku kawy. Niedawno Australijczycy ogłosili, że kawa korzystnie działa na serce. Osoby, które wypijają dwie do trzech filiżanek dziennie - mają nawet o 15 proc. niższe ryzyko rozwoju choroby wieńcowej, niewydolności serca i arytmii.
Są badania, które wskazują, że regularne picie kawy może również obniżać ciśnienie – o ok. 0,55 mm Hg. Wszystko dzięki zawartych w niej flawonoidów, a zwłaszcza kwasowi chlorogenowemu, który działa jak inhibitory stosowane w leczeniu nadciśnienia. Samo Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne w 2021 r. po raz pierwszy wymieniło kawę jako produkt, którego właściwości mogą zapobiegać chorobom sercowo-naczyniowym.
2. Kawa może podnosić poziom cholesterolu
Z kolei najnowsze badania opublikowane przez Norwegów mówią o negatywnych konsekwencjach picia kawy. Takie wnioski wyciągnięto na podstawie badań mieszkańców Tromsø. Grupa poddana obserwacji liczyła ponad 21 tys. osób. Badania opublikowano na łamach czasopisma "Open Heart".
Podczas analizy uwzględniono, ile filiżanek kawy dziennie wypija dana osoba i w jaki sposób przyrządza napój. Naukowcy wzięli pod uwagę również wpływ innych czynników, takich jak wiek, waga, styl życia, palenie papierosów oraz choroby, np. cukrzycę.
Na tej podstawie odkryli, że u mężczyzn, którzy wypijają trzy do pięciu filiżanek kawy dziennie, wyraźnie wzrastał poziom cholesterolu całkowitego. Co ciekawe w przypadku kobiet, które regularnie spożywały dokładnie taką samą ilość kawy, wzrost poziomu cholesterolu był znacznie niższy.
Autorzy badań zwracają uwagę, że znaczenie może tu mieć nie tylko kwestia predyspozycji genetycznych, ale również sposób przyrządzania kawy. W badaniu wykazano, że do podnoszenia poziomu cholesterolu u mężczyzn przyczynia się głównie częste sięganie po espresso.
3. Jak picie kawy wpływa na cholesterol?
Norwescy badacze wyliczyli, że sześć lub więcej filiżanek kawy parzonej podnosiło poziom cholesterolu o 0,23-0,3 mmol/l, niezależnie od płci. Sześć lub więcej filiżanek kawy filtrowanej skutkowało wzrostem cholesterolu o 0,11 mmol/l tylko u pań. Picie czterech-pięciu espresso powodowało wzrost poziomu cholesterolu o 0,16 mmol/l w przypadku mężczyzn i o 0,09 mmol/l u kobiet.
Kawa zawiera kafestol i kahweol - to te związki prawdopodobnie powodują wzrost poziomu cholesterolu. Naukowcy szukają odpowiedzi na pytanie, dlaczego reakcja różni się w zależności płci. Podkreślają, że kawa zawiera ponad 1000 różnych substancji, a część z nich nadal nie została zbadana. Kluczem wydaje się umiar i obserwacja, jak nasz organizm reaguje na kawę.
Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl