Trwa ładowanie...

Nigdy nie łącz ich z kawą. Szybko wypłuczesz z organizmu kluczowe witaminy i minerały

 Katarzyna Prus
07.03.2024 12:44
Nie łącz ich z kawą. Dojdzie do niedoboru
Nie łącz ich z kawą. Dojdzie do niedoboru (Getty Images)

Kawa ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie, ale nie ze wszystkim możną ją łączyć. Warto mieć świadomość, że pita w nadmiernych ilościach może wypłukiwać cenne minerały i witaminy, a pita w towarzystwie leków, zaburza ich działanie.

spis treści

1. Kawa może wypłukiwać witaminy i minerały

Kawa ma wiele cennych właściwości: poprawia krążenie, zwiększa koncentrację, dodaje energii, wprawia w dobry nastrój. Z drugiej jednak strony może wypłukiwać cenne dla organizmu witaminy i składniki mineralne.

Chodzi m.in. magnez, jeden z kluczowych minerałów, który wspomaga układ nerwowy oraz pracę układu naczyniowo-sercowego.

Jego niedobór sprzyja nadciśnieniu, a także zaburzeniom pracy tarczycy i problemom trawiennym. Skutkiem może być także senność, rozdrażnienie, wahania nastroju.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"
Kawa może wypłukiwać cenne minerały i witaminy
Kawa może wypłukiwać cenne minerały i witaminy (Getty Images)

Na tym jednak nie koniec, bo kawa może także wypłukiwać z organizmu sód i potas, a także zmniejszyć wchłanianie żelaza aż o 80 proc., jeśli wypijemy ją w ciągu godziny po zażyciu suplementu.

Z kawą lepiej nie łączyć także witamin. Dotyczy to m.in.: witaminy C, która wspiera odporność i bierze udział w syntezie kolagenu niezbędnego dla zdrowia kości, skóry, a nawet oczu. Ze względu na działanie moczopędne kawy może dojść do szybkiego wydalenia jej z organizmu.

Ta sama zasada dotyczy równie istotnych dla sprawnego działania organizmu witamin z grupy B, które poprawiają m.in. sprawność intelektualną, wzmacniają układ nerwowy i wykazują działanie przeciwnowotworowe.

Warto więc pić kawę z umiarem, zastępować ją czasem wersję bezkofeinową, lub - w razie potrzeby - suplementować konkretne witaminy i minerały.

2. Nie popijaj leków kawą

Kawą nie należy też popijać leków, podobnie zresztą jak herbatą czy mlekiem. Najlepiej nie pić ich również tuż po wzięciu leków, tylko wstrzymać się ok. 2-3 godziny.

- Poważne konsekwencje może to wywołać m.in. u pacjentów z niedoczynnością tarczycy. Takie osoby muszą przyjmować lewotyroksynę ze względu na niedobór tego hormonu spowodowany chorobą. Kawa, herbata i mleko zaburzają jej wchłanianie - tłumaczył w rozmowie z WP abcZdrowie endokrynolog Szymon Suwała.

W konsekwencji leczenie jest nieskuteczne, bo nie dostarczamy odpowiedniej dawki hormonu. Objawy choroby będą się więc nasilać.

- W ekstremalnych sytuacjach może dojść m.in. do niewydolności serca czy tzw. zatrucia wodnego, co w konsekwencji może być bezpośrednim zagrożeniem dla życia - zaznaczał endokrynolog.

O popijaniu leków kawą powinni zapomnieć także pacjenci kardiologiczni.

- Kawa ze względu na kofeinę może nasilać objawy chorobowe, np. u pacjentów z arytmią. Zamiast uspokojenia pracy serca, jeszcze je pobudzi. Podobnie będzie przy niewydolności mięśnia sercowego, kiedy chodzi o obniżenie rytmu serca, żeby mogło działać prawidłowo - wskazywał farmaceuta Łukasz Pietrzak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze