Trwa ładowanie...

Nie ma żadnych wątpliwości. Te warzywa najlepiej wspierają jelita i chronią mózg przed starzeniem

 Karolina Rozmus
01.09.2022 11:00
Zielone warzywa zawierają związek, który odżywia bakterie w jelitach
Zielone warzywa zawierają związek, który odżywia bakterie w jelitach (Pixabay)

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje, by w codziennym jadłospisie pojawiło się ok. 500 g warzyw i owoców, z przewagą tych pierwszych. Okazuje się jednak, że jest jedna grupa warzyw szczególnie cennych dla zdrowia. Witamina C, błonnik, polifenole? Nie, okazuje się, że związek o nazwie sulfochinowoza jest najcenniejszym, co mogą zaoferować.

spis treści

1. To pożywka dla dobrych bakterii

Badanie opublikowane w "Nature Chemical Biology" dowodzi, że zielone warzywa liściaste, takie jak jarmuż, szpinak czy kapusta mogą stanowić doskonałą pożywkę dla mikrobiomu. Sulfochinowoza (SQ) to pokarm dla bakterii mieszkających w jelitach, które wykorzystują ten związek jako źródło węgla i siarki.

Dokarmiając dobre bakterie w jelitach wpływamy nie tylko na prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, ale na cały organizm. Budując odporność, ograniczając rozwój bakterii patogennych w organizmie, przeciwdziałając rozwojowi szeregu chorób, w tym nowotworowych.

Zobacz film: ""Pytanie mamy" - wywiad z uroginekolożką Joanną Mróz"

W jaki jeszcze sposób zielone warzywa wpływają na nasz organizm?

2. Zielone warzywa dla zdrowego serca

Zielone warzywa to źródło witamin, minerałów oraz polifenoli
Zielone warzywa to źródło witamin, minerałów oraz polifenoli (Pixabay)

Jedno z badań w "JRSM Cardiovascular Disease" dowodzi, że zielone warzywa są nieocenionym wsparciem dla układu sercowo-naczyniowego. To dlatego, że ten rodzaj warzyw nie tylko jest źródłem błonnika oraz potasu, ale także przeciwutleniaczy.

Analiza 13 niezależnych badań wykazała, że regularne spożywanie jarmużu czy szpinaku może zmniejszać ryzyko chorób i zdarzeń sercowo-naczyniowych aż o 16 proc.

3. Zielone warzywa dla mózgu i lepszej pamięci

Mózg to jeden z organów, który się starzeje wyjątkowo szybko. Ten proces mogą spowolnić zielone warzywa, bo zawierają kilka związków szczególnie pożądanych dla zdrowia centralnego układu nerwowego – są bogate w witaminę K, kwas foliowy, beta-karoten i luteinę.

Według jednego z badań opublikowanych w "Neurology" już jedna porcja tych warzyw dziennie skutecznie spowalnia spadek funkcji poznawczych z biegiem czasu.

4. Te warzywa są remedium na procesy starzenia

Nie tylko mózg doznaje szwanku – słabnący wzrok, zmniejszająca się gęstość kości czy bóle stawów to kolejne konsekwencje upływu czasu.

Tymczasem szpinak z uwagi na wspomnianą już witaminę A oraz dwa przeciwutleniacze – luteinę i zeaksantynę zapobiega zwyrodnieniu plamki żółtej (AMD). Z kolei jarmuż przy niskiej zawartości szczawianów zawiera pokaźną ilość wapnia, dzięki czemu zapobiegać może złamaniom kości.

Brokuły natomiast to warzywa zawierające glukozynolany, związki, które według badania opublikowanego w "Scientific Reports" mogą zahamować degradację chrząstki i chronić w ten sposób stawy.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze